Çok iyi pazarlık yapabilen kişilerin sırrı

Bilim dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, çok iyi pazarlık yapabilen kişiler beyinlerindeki ilave gücü kullanıyor.

Çok iyi pazarlık yapabilen kişilerin sırrı

Araştırmacılar pazarlık yeteneğini ölçecek deney için bir oyun yarattı. Satıcılar sattıkları şeyin değerini bilmiyordu ancak sattıklara mala fiyat teklifinde bulunan alıcılara malın gerçek değeri 1 ile 10 arasında bir değer verilerek söylenmişti.

Oyuna katılan alıcıların tepkileri 3 kategoriye ayrılıyordu. Birinci grup, tekliflerinde dürüst davrandı. Gerçek değerin biraz altında teklif verdiler. "Muhafazakarlar" adı verilen ikinci grupta bulunan oyuncuların tekliflerinin gerçek değerle hiçbir alakası yoktu. En ilginç olan üçüncü grup '' stratejik hilekarlar '' ise malın gerçek değeri çok düşükse yüksek, yüksek ise düşük teklif verdi. En çok kazanan, grup oldu.

Araştırmayı yürütenlerden Houston' da Baylor Tıp Fakültesi' nde Nörolog Read Montague üçüncü grup için, '' Tekliflerini dengelemeye çalışıp inandırıcı olmaya çalıştılar ve bu yüzden en fazla kazanan onlar oldu '' diyor. Oyun sırasında alıcıların fonksiyonel MR' ını çeken Montague ve meslektaşları, stratejik hilekarların karmaşık kararlar verme, hedefe odaklanma ve karşıdakinin değer sistemlerini anlamayla ilgili bölgelerindeki faaliyetlerin diğerlerine benzemediğini gördü. Çalışma soyut olmasına rağmen gerçek hayatta '' stratejik hilekar '' olmanın birçok avantajı bulunduğunu gösteriyor.

Montague, '' Bu Yetenek, pazarda ya da bir markette alışveriş yaparken kullanıldığı gibi birisini işe alırken ya da daha yüksek maaş için pazarlık ederken de kullanılıyor '' diyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al