ÇOK FAZLA TV ZARARLI

ÇOK FAZLA TV ZARARLI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Televizyon ve bilgisayar önünde çok fazla vakit geçiren küçük çocukların, yetişkinlik döneminde kalp hastalığına yakalanma olasılıkları daha fazla.

 


Sydney Üniversitesi Göz Hekimliği Enstitüsü’nden Bamini Gopinath, çok uzun süre ekran başında kalan altı ve yedi yaşındaki çocukların ağtabakalarındaki atardamarlarında daralma tespit etmiş. Açık havada koşup oynayan çocukların atardamarları, evde ekran başında oyalananlara kısayla ortalama olarak 0.0022 mm. daha geniş.

Yetişkinlik döneminde ağtabakadaki atardamarların durumu, olası kalp sorunları için bir gösterge olarak kabul edilir. Sonuçlar, küçük yaşta sağlıksız yaşam biçimi sürdürmenin, mikro sirkülasyonu etkileyerek, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon riskini yükselttiğini gösteriyor. Araştırmacı, ekibiyle birlikte Sydney’deki 1492 çocuğun yaşam biçimini anne babalarının da yardımıyla incelemiş.

Ayrıca beden ağırlığı, beden boyu, cinsiyet ve tansiyon gibi faktörler de dikkate alınmış. Araştırmaya göre bedensel etkinlikler kan dolaşımı ve atardamar cidarları üzerinde olumlu etki yapıyor.

Çocuklar ortalama olarak 1.9 saat ekran başında vakit geçirirken, 36 dakika açık havada geçiriyorlar. Bir saatten fazla açık havada hareket eden çocukların atardamarları, 30 dakika veya daha az hareket edenlere göre çok daha geniş. Bilim insanları okullarda haftada en az iki saat beden eğitimi dersinin zorunlu olması gerektiğini söylüyorlar.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al