ÇOK FAZLA TV ZARARLI

ÇOK FAZLA TV ZARARLI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Televizyon ve bilgisayar önünde çok fazla vakit geçiren küçük çocukların, yetişkinlik döneminde kalp hastalığına yakalanma olasılıkları daha fazla.

 


Sydney Üniversitesi Göz Hekimliği Enstitüsü’nden Bamini Gopinath, çok uzun süre ekran başında kalan altı ve yedi yaşındaki çocukların ağtabakalarındaki atardamarlarında daralma tespit etmiş. Açık havada koşup oynayan çocukların atardamarları, evde ekran başında oyalananlara kısayla ortalama olarak 0.0022 mm. daha geniş.

Yetişkinlik döneminde ağtabakadaki atardamarların durumu, olası kalp sorunları için bir gösterge olarak kabul edilir. Sonuçlar, küçük yaşta sağlıksız yaşam biçimi sürdürmenin, mikro sirkülasyonu etkileyerek, kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon riskini yükselttiğini gösteriyor. Araştırmacı, ekibiyle birlikte Sydney’deki 1492 çocuğun yaşam biçimini anne babalarının da yardımıyla incelemiş.

Ayrıca beden ağırlığı, beden boyu, cinsiyet ve tansiyon gibi faktörler de dikkate alınmış. Araştırmaya göre bedensel etkinlikler kan dolaşımı ve atardamar cidarları üzerinde olumlu etki yapıyor.

Çocuklar ortalama olarak 1.9 saat ekran başında vakit geçirirken, 36 dakika açık havada geçiriyorlar. Bir saatten fazla açık havada hareket eden çocukların atardamarları, 30 dakika veya daha az hareket edenlere göre çok daha geniş. Bilim insanları okullarda haftada en az iki saat beden eğitimi dersinin zorunlu olması gerektiğini söylüyorlar.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al