Çok fazla övgünün öğrenciye faydası yok

"Bol keseden övgüyle" gayretlendirmeye çalışmanın, öğrencileri daha az başarılı hale getirebileceği bildirildi.

Çok fazla övgünün öğrenciye faydası yok
Paylaş:

"Bol keseden övgüyle" gayretlendirmeye çalışmanın, öğrencileri daha az başarılı hale getirebileceği bildirildi.

cocukovguÖğrencileri gayretlendirmek için "bol keseden övgüler" yağdıran öğretmenlerin, tam tersine öğrencilerin başarılı olma ihtimallerini düşürdüğü bildirildi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

BBC'nin haberine göre, eğitim vakfı Sutton Trust için yapılan araştırmada, öğretmenlerin sınıfta kullandığı stratejilerin büyük bölümünün gerçekten işe yaradığına ilişkin bir kanıta rastlanmazken, çokça övgünün de "düşük beklentiler mesajı iletebileceği" görüldü. Durham Üniversitesi'nden profesör Robert Coe tarafından yapılan, "What Makes Great Teaching" başlıklı araştırma çerçevesinde, sınıfta neyin işe yaradığına ilişkin olarak yapılan 200'den fazla çalışmadan yararlanıldığı belirtildi.

ÖĞRETİM MİTLERİ

Araştırma, öğretmenlerin beklenenden daha az başarı gösteren öğrencileri överek, üzerlerinde negatif bir etki bırakabileceklerini gösterdi. Başarısızlığın sempatiyle karşılanması halinde öğrencilerin bu durumu, beklenenden az başarı göstermeyi, onaylanmakla bağdaştırabilecekleri uyarısında bulunuldu. Öte yandan, "öfkeyle karşılanan" öğrencilerin, başarısızlıkla ilgili olumlu bir ilişkilendirme yapmadıkları kaydedildi. Yine araştırmada, öğrencileri yeteneklerine göre farklı sıralara yerleştirmenin, "öğrenme sonucu açısından çok az bir fark yarattığı" gözlendi. Araştırma, öğrencilerin başarısını artırmakla bağlantılı iki temel faktörün, "öğretim kalitesi" ve "öğretmenin konuya hakimiyeti" olduğunu ortaya koydu. AFP