ÇOĞU HURAFE

ÇOĞU HURAFE

A.A

Birçok ülkedeki insanların çok sayıdaki yaşamsal olayı uğursuzluk olarak görmesi hurafe.

 


Türkiye'nin de  aralarında bulunduğu birçok ülkedeki insanların “13 sayısı, merdiven altından  geçmek, baykuşun ötmesi, iki bayram arası düğün yapmak ve köpek uluması” gibi  çok sayıdaki yaşamsal olayı uğursuzluk olarak görmesinin hurafeden ibaret olduğu  bildirildi.

Dünyada 13 sayısının uğursuz  olduğu inancı çok yaygın. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası  verilmiyor. Bu inanç bir fobi, yani bir çeşit korku hastalığı olarak da kabul  ediliyor ve adına da “triskaidekaphobia” deniliyor. Triskaidekafobi Yunanca'da  “üç ve on, fobi” sözcüklerinden oluşuyor. Sözcüğe, yazılı kaynaklarda ilk kez  1911 yılında I. H. Coriat'ın “Abnormal Psychology” adlı yapıtında rastlandı.

Hz. İsa'nın çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi  bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının  geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.  İbraniler'e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13'üncü  harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi  kanunları listesinde ise 13 sayısı atlanmıştı. Kimi ülkelerdeki bir çok otel  müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda  numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder.

Kimi toplumlarda ise 13 sayısının uğuruna inanılıyor. Örneğin Meksika'da,  Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans  getiren bir sayı olarak görülüyor. İslam dünyasında da genel inanışın aksine 13  rakamına ayrı bir değer veriliyor. Müslümanlar için önem taşıyan bazı önemli  tarihlere ait rakamların toplamının 13 çıkması bunun nedeni olarak gösteriliyor.  Örneğin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğduğu yıl olan 571 tarihide bu  örnekler arasında yer alıyor.

Yolda kara kedi görülmesi ve merdiven altından geçilmesi de uğursuzluk  olarak görülüyor. Eski Mısır'da herhangi bir üçgenin içinden geçmek, inanca göre  Tanrı'nın kutsal alanını işgal etmek anlamı taşıyordu. Bu sebeple insan  cezalandırılabilirdi. Duvara dayanan merdivenin de bir üçgen oluşturması ve  altından birisinin geçmesi de Tanrı'nın kutsal alanını işgal etmek anlamına  geleceği için tehlikeli sanılıyordu. Bu düşünce giderek yaygınlaştı.
        
"BUNLARIN İSLAM DİNİNDE KARŞILIĞI YOK”
        
Eskişehir Müftü Yardımcısı Ali Osman Orum,  13 rakamı, merdiven altından geçmek, baykuşun ötmesi, iki bayram  arası düğün yapmak ve köpek uluması” gibi çok sayıdaki yaşamsal olayın  uğursuzluk olarak görülmesinin İslam dininde karşılığının bulunmadığını  kaydetti.

İnsanların başlarına kötü bir olay geldiğinde “baykuş pencereme  konmuştu”, “karga bahçedeki ağaca konup ötmüştü. Demek ki bunun habercisiymiş”  dediğini ifade eden Orum, “Hayvan ötecek, bağıracak tabii. Bunu, olaylarla  ilişkilendirmek son derece yanlıştır. Ama yüzde bir tutabilir. Aynı zamana denk  gelebilir. Bozuk bir saat bile günde iki defa doğru gösterir” dedi.

UĞURSUZ GÖRÜLEN BAZI OLAYLAR

        
-Ziyaret yerlerindeki ağaçları kesenler çarpılır.
-Türbeden dışarıya bir şey, bir nesne götüren kişiler çarpılır.
-Mezarlığı parmağı ile işaret etmek iyi değildir. Parmakları ile işaret eden kişilerin parmakları kurur.
-Kurban kesilirken hayvan dilini dışarı çıkarırsa kurban sahibi o yıl içinde ölür.
-Bir çocuk sürekli ağlarsa o evde mutlaka ölüm meydana gelir.
-Yatarken çorapları baş tarafa koymak iyi değildir, insan çabuk ölür.
-Mezarlıktan taş, toprak alınmaz.
-Köpek uluması ölüme işarettir.
-Kefen makasla veya bıçakla kesilmez.
-Yılan öldürülüp, suya atılırsa ve yılan suda kaybolursa yağmur yağar ve durmaz, seller olur.
-Kurt uluyunca ya ayaz olur ya da kar yağar.
-Bir evin önünde baykuş öterse, o evde biri ölür ya da bir yıkım olur.
-Baykuş ötmesi uğursuzluktur, yanan bir odun alınarak baykuşa atılmalıdır.
-Bir kişinin önüne tavşan çıkması uğursuzluktur, mümkünse gidilen yoldan geri dönülür.
 -Çakal uluyunca yere tükürmek gerekir, yoksa insanın başına bir yıkım gelir.
- Bir evin önünde karga öterse o eve haber gelir.
-Köpeğin vakitsiz, gece havlaması, horozun vakitsiz ötmesi, öküzün gece böğürmesi kötü şeylere işarettir.
-Ezan okunurken köpek uluması uğursuzluktur.
 -Ateşe tükürmek, ateşe sövmek, ateşe tırnak atmak, su dökmek uğursuzluk getirir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al