ÇOĞU EVLİLİKLERİ BOZABİLİR

ÇOĞU EVLİLİKLERİ BOZABİLİR

Habertürk

Prof. Nevzat Tarhan: Kontrolsüz antidepresan 'manik' durum yaratıyor. Mesela, kadın müzik hocasına âşık olup evden kaçıyor. Boşanmalar artıyor.

 


'Bilinçsiz alınan antidepresan boşanmalara yol açıyor'

Ülkemizde antidepresan kullanımının son 3 yılda yüzde 21 oranında arttığına dikkat çeken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kontrolsüz kullanımların duygu yoğunluğuna yol açtığını, kişinin kolayca âsık olabildiğini söyledi.

TÜRKIYE' de geçen yıl 35milyon kutu antidepresan ilaç tüketildiğinin ortaya çıkması uzmanları endişelendirdi. Özellikle kontrolsüz kullanımların ciddi sorunlar ortaya çıkardığını

Kaydeden uzmanlar, Türk Eczacılar Birliği'nin rakamlarına göre 2007'de 27milyon 573 bin kutu olan tüketimin son 3 yılda yüzde 21'lik artış göstermesinin dikkat çekici olduğunu söyledi. Bu konuda Habertürk' e bir açıklama yapan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kontrolsüz kullanılan antidepresanların "mani"ye (duygu durum bozukluğu) neden olduğunu söyledi.

Tarhan, "Depresyonu tedavi ederken çizginin üzerine çıkınca manik durum ortaya çıkıyor. Manide ise duygu yoğunluğu yaşandığı için kişi kendisine ilgi gösterenlere kolayca âşık oluyor. Bu durum toplumsal bir sıkıntı.

Evli çiftlerin bile basına geliyor. Örneğin bir hanım kendisine müzik dersi verene âşık olup, evden kaçmıştı. Daha sonra birden 'ben napıyorum' dedi ve ilacın etkisiyle bu durumu yaşadığı ortaya çıktı" dedi. Maninin, antidepresanın gözardı edilen yan etkilerinden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tarhan, "Kişide maniye yatkınlık varsa, kişi o yöne doğru kaymaya başlıyor" uyarısında bulundu.

'İLACI BIRAKINCA NORMALE DÖNÜYOR'


Takip edilmesi durumunda söz konusu riskin azalacağını anlatan Tarhan, şunları söyledi:

"Manide duygusal karar verme mekanizması bozuluyor. Kişi 'esimi sevmiyorum ayrılacağım' diyor. Antidepresanı bırakınca normale dönüyor. Birçok meslektaşım hastası boşanma dilekçesini verdikten sonra hastaya iyilik mi yaptım kötülük mü bunu sorguluyor. İlaçlar kimyasal silah. Doğru kullanılmazsa zarar veriyor."

'GÜNLERDE İKRAM EDİLİYOR'

Ağrı kesici ve antibiyotikten sonra Türkiye'de en çok antidepresan kullanıldığını ifade eden Tarhan, "Reçetesiz de alınabildiği için komsudan ve birbirinden duyarak antidepresan ilaç kullanımı artıyor.

Ev hanımları günlerde seker gibi birbirlerine ikram ediyor. Alışkanlık yapmıyor. Ancak ishale neden olabiliyor, kalp ritim bozukluğu yapabiliyor ve tansiyonu yükseltebiliyor. Cinselliği bastırdığı için erkekler çok kullanmak istemiyor. Yan etkilerine göre tedaviyi düzenleme lazım" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al