ÇOCUKLUK DÖNEMİ İSHALLERİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ İSHALLERİ

A.A

Uzman doktorlar, akut ishalin en fazla 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

 


Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Özkayın, akut ishalin en fazla 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalık olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Özkayın, Başhekimlik Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, “Çocukluk Dönemi İshalleri”ne dikkati çekti.

Çocukların ergenlere göre daha sık ishal olduklarını belirten Doç. Dr. Özkayın, özellikle akut ishalin 0-5 yaş grubu çocuklarda daha fazla görüldüğünü ifade etti. Doç. Dr. Özkayın, şöyle konuştu:

“İshal, bağırsak hareketlerinin artması, emilimin azalması veya salgının artması sonucu dışkı miktarının fazlalaşması ve dışkı kıvamının yumuşak sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır.

Akut ishal ise özellikle 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalıktır. Küçük yaştaki çocuklarda ölümlere yol açan hastalıkların başında gelir. Özellikle anne sütünün kesildiği dönemlerde çocuklar ishale daha yatkındır. Bu dönemde ishal olan çocuklarda kusma şikayeti de görülebilir. Ağızdan beslenemedikleri için sıvı kaybı riski artar.

Doç. Dr. Neşe Özkayın, ishalin oluşmasını kolaylaştıran faktörlerden bazılarını, “evlerde uygun tuvalet drenajı bulunmaması, yemeklerin hazırlanışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, çocuğa bakan kişinin hijyen bilgisinden yoksun oluşu” şeklinde sıraladı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al