Deprem Travma Psikolojisi

Çocukluk çağı kanserleri: Dünyanın en büyük veri bankası

Amerikalı bilim insanları çocukluk çağı kanserleriyle ilgili genetik verileri yayımladı.

Çocukluk çağı kanserleri: Dünyanın en büyük veri bankası

Amerikalı bilim insanları çocukluk çağı kanserleriyle ilgili genetik verileri yayımladı.

Pediyatrik Kanser Genom Projesinin hedefi tedavilerin hızlandırılmasına dayanıyor. St.Jude Çocuk Araştırma Hastanesi ve Washington Üniversitesi Tıp Okulu bilim insanları bu amaçta kanserli 260 çocuğun kalıtımını yayımladılar. Her çocuğun sağlıklı ve kanserli hücreleri arasındaki farkı inceleyen bilim insanları, çocuklarda görülen en ölümcül kanser türlerinden bazılarının sebebini buldu.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırma sayesinde daha şimdiden ender görülen bir göz kanseri olan retinablastom için yeni bir tedavi geliştirildi. İki üniversitenin, özel yatırımcıların desteğiyle 2010 yılında başlattıkları projeyle, ayrıca beyin kökü ve kan kanseriyle ilgili önemli bilgiler de edinildi. İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden Josephine Querido projenin önemini vurgulayarak, çalışmanın çeşitli kanser türlerinin oluşumundan sorumlu olan genetik hataların sınıflandırılmasına çok yardımcı olduğunu söyledi. İngiltere’de de Uluslararası Kanser Genom Konsorsiyumu’nun bir parçası olan benzer iki proje hayata geçirildi. Yüzlerce yetişkin prostat kanseri ve yemek borusu hastasında genetik hatalar aranıyor. Tüm bilimciler bu şekilde Avrupa Genom Arşivi’ne (European Genome-phenome Archive/ EGA) daha kolay ulaşacak.  CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al