Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin

Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin. Fazla enerjilerini bırakın böyle atsınlar.

Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin

Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin. Fazla enerjilerini bırakın böyle atsınlar.

Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban “Yaz mevsiminde çocuklarınıza oynamaları için spor da yapmalarını sağlayacak top, bisiklet, scooter, kay kay, paten ya da ip alın ve çıkın sokağa. Sonra bırakın atlasınlar, zıplasınlar” diyor ve spor yaptıran oyunlar hakkında ailelere tüyolar veriyor. Oyuncak denince eskiden akla; top, ip, topaç, çember, ipli top gibi oyuncaklar gelirdi. Sokaklarda oynanabilecek oyuncaklar bisiklet, paten, scooter ve kaykaydı. Bu oyuncaklar çocukların hem ruhuna hem bedenine hitap eder, oyun oynamanın tadına doyulmazdı. Şimdilerde ise çocuklar, ellerinde canavar figürleri ve el bilgisayarları gibi bir yığın garip oyuncak ile eve hapsoldu. Sokağa çıkartılmaya korkulan çocuklar, oturdular bir köşeye, ellerinde el bilgisayarları ile kilolar aldı başını gitti. Sonunda omurgalar isyan etti.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Ağaç dallarında sallanan, tek ayakla ip atlayan, çemberle yüzlerce sayı yapan çocuklar gitti, yerine tek ayaküstünde bırakın ip atlamayı, sıçrayamayan çocuklar geldi.

İŞTE SPOR YAPTIRAN OYUNLAR

İp: Çocuk için kardio çalışmadır. Nabzı yükseltir, formda çocuklar için iyi bir araçtır. Ritim duygusunun gelişimine, çocuğun elini-kolunu koordineli, uyumlu ve etkin kullanmasına yardımcı olur. Büyük kas guruplarının gelişmesi ve güçlenmesi de, yine ip atlamanın önemli etkilerindendir. Güçlü bacaklar için atlama ipi, en ideal oyuncaktır. İpli top: En önemli etkisi ritim gelişimidir. Koordinasyonu geliştirmesi ve yine harcattığı kalori ile çocuğun enerji sarf etmesine yardımcı olur. Top: Ritim eğitimine ve kol- bacak koordinasyonuna yardımcı olur. Topla oynanan yakan top ve istop gibi oyunlardan yakan top, dikkat ve çevikliği geliştirir. İstop oyununda ise yine dikkat ve genel becerilerin gelişimi gözlenir. İki oyunda da büyük kas gurupları da, küçük kas gurupları da çalışır ve gelişir. Toplu oyunları oynayan ve topu seven çocukların, ileride toplu spor branşlarında daha becerikli oldukları ve bu branşlara yönlendirilebilecekleri gözlemlenmiştir.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Çember: Halk arasında “hulahop” diye de bilinen çember, ritmik jimnastik aletlerinden biridir. 1950’lerin sonları ve1960’lar da çocukların, gençlerin ve özellikle her yaştan kadının incecik bir bel için umudu olan çember, ilk olarak Eski Yunan’da kullanılmıştır. Bel, kalça ve karın kaslarını çalıştırdığı, el, kol ve boyunda çevrilebildiği için çocuklara farklı hareketler yapabilecekleri ve yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir oyuncak olarak sunulur. Frizbi: Özellikle gençlerin ve çocukların plajlarda ve pikniklerdeki gözdesidir. Dikkati ve el-kol koordinasyonunu geliştirir. En az iki kişi ile oynanabilen frizbi, en fazla 5- 10 kişilik guruplar ile oynanır. Bisiklet, kay kay, paten ve scooter: Tüm bu oyuncaklar; çocukların hareket etmesini, bedenlerini kullanmasını, enerji sarf etmesini sağlayan oyuncaklardır. Bilgisayarlardan ve DVD oyunlarından daha doğal, etkin ve işe yarar olmakla birlikte modası hiç geçmeyen, her mevsimde açık havanın keyfini çıkarabileceğiniz ve ailece kullanabileceğiniz oyuncaklardır. Büyük kas guruplarının gelişmesini, formda bir bedeni ve eğlenceli zamanları vaat eder. Çocuklar, kiloları atlayıp zıplayarak atacaklar. Boyları da böyle uzayacak. Onlar her zıpladığında, eklemler arasında oluşan mekanik gerilmeler, kemik boylarını uzatacak. Kilo sorunları kalmayacak. Fazla enerjilerini atacaklar. Daha huzurlu ve sakin çocuklar olacaklar. Kilo yoksa; diyabet, erken ergenlik, mide, bağırsak sorunları da yok. Enerji fazlası yoksa; huzursuz, mutsuz, tepinip duran, agresif çocuklar da yok. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al