Deprem Travma Psikolojisi

Çocukların televizyon aşkı

Televizyon, çocuklar için eğlenceli bir araçtır. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocuğunuzun psikolojisi için zararlı olabilir.

Çocukların televizyon aşkı

Televizyon, çocuklar için eğlenceli bir araçtır. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocuğunuzun psikolojisi için zararlı olabilir.

Büyüme sürecindeki çocukta taklit etme davranışları oldukça fazladır. İki yaşla birlikte başlayan bu davranışlar ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Çocuk kendisine bir model seçer. Model; anne, baba, bir arkadaş, öğretmen veya televizyonda izlediği bir kahraman olabilir.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

Çocuk, model aldığı kişinin davranışlarını içselleştirir ve onun gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Oyunlarında kendisini bu kahramanmış gibi hayal eder ve davranışlarını karşısındaki oyun arkadaşına uygulamaktan mutlu olur. Bu kahraman iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini destekleyecek; olumsuz özelliklere sahip ise çocuğun psikolojisini ve gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu süreç çocuk için aslında bir oyun olsa da anne – baba tarafından daha önemli bir boyutta değerlendirilmelidir.

ÇOCUKLA NASIL İLETİŞİM KURMALI

Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler, olumsuz davranış biçimleri, şiddet ve korku yaratabilecek görüntüler barındırabiliyor. Zararlı Programların Çocuklara Etkisi - Karanlıktan korkma - Gündüz veya gece yalnız kalmak istememe - Uykuya dalmada güçlük ve korkulu rüyalar görme Tüm bu nedenlerden dolayı çocuğunuzun izlediği televizyon programları, çizgi filmleri ve dizileri seçerken dikkatli olmalısınız. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al