ÇOCUKLARIN SEBZE SEVMESİ İÇİN

ÇOCUKLARIN SEBZE SEVMESİ İÇİN
Paylaş:

AFP
        
Çocuklarının sebze sevmesini isteyen  annelerin, gebeyken bol bol sebze tüketmeleri gerektiği bildirildi.

 


Philedelphia'da yapılan araştırmada, bebeklerin ana rahmindeyken sağlıklı  gıdalarla ilgili damak tadı geliştirebileceği belirlendi.

Pediatrics dergisinde yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, tat  duygusunun anneden bebeğe amniyo sıvısı yoluyla geçtiğinin saptandığını  bildirdi.

Araştırmanın başkanlığını yapan Julie Mennella, “Vanilya, havuç,  sarımsak, nane, anoson gibi tatların amniyo sıvısına veya anne sütüne geçtiğini”  söyledi.

Sarımsak veya şeker kapsülleri verdikleri gebelerin amniyo sıvısını  inceleyen araştırmacılar, ikinci aşamada da doğumdan önce bu tadların bebeğin  hafızasında yer edip etmediğine baktı.

Araştırma kapsamındaki gebe kadınlar üç gruba ayrıldı ve bir gruptan  gebelikte, bir gruptan da emzirirken her gün havuç suyu içmeleri istendi. Diğer  grubaysa havuçtan tamamen uzak durması söylendi.

Doğan bebekler katı gıda almaya başladığında, araştırmacılar bebeklere su  veya havuç suyu ile yapılmış tahıl verdi. Sonuçta, amniyo sıvısı veya anne  sütünde havuçla tanışmış bebeklerin havuçlu tahılı daha çok sevdikleri  belirlendi.