ÇOCUKLARIN SEBZE SEVMESİ İÇİN

ÇOCUKLARIN SEBZE SEVMESİ İÇİN

AFP
        
Çocuklarının sebze sevmesini isteyen  annelerin, gebeyken bol bol sebze tüketmeleri gerektiği bildirildi.

 


Philedelphia'da yapılan araştırmada, bebeklerin ana rahmindeyken sağlıklı  gıdalarla ilgili damak tadı geliştirebileceği belirlendi.

Pediatrics dergisinde yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, tat  duygusunun anneden bebeğe amniyo sıvısı yoluyla geçtiğinin saptandığını  bildirdi.

Araştırmanın başkanlığını yapan Julie Mennella, “Vanilya, havuç,  sarımsak, nane, anoson gibi tatların amniyo sıvısına veya anne sütüne geçtiğini”  söyledi.

Sarımsak veya şeker kapsülleri verdikleri gebelerin amniyo sıvısını  inceleyen araştırmacılar, ikinci aşamada da doğumdan önce bu tadların bebeğin  hafızasında yer edip etmediğine baktı.

Araştırma kapsamındaki gebe kadınlar üç gruba ayrıldı ve bir gruptan  gebelikte, bir gruptan da emzirirken her gün havuç suyu içmeleri istendi. Diğer  grubaysa havuçtan tamamen uzak durması söylendi.

Doğan bebekler katı gıda almaya başladığında, araştırmacılar bebeklere su  veya havuç suyu ile yapılmış tahıl verdi. Sonuçta, amniyo sıvısı veya anne  sütünde havuçla tanışmış bebeklerin havuçlu tahılı daha çok sevdikleri  belirlendi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al