Çocukların beslenmesinde ilk sırada bu var

Türkiye'de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 66.1'i pizza, pide, lahmacun gibi yiyecekleri haftada 1-3 kez, yüzde 42.7'si ise bisküvi, kek ve kurabiyeyi haftada en az 4 kez tüketiyor.

Çocukların beslenmesinde ilk sırada bu var

Türkiye'de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 66.1'i pizza, pide, lahmacun gibi yiyecekleri haftada 1-3 kez, yüzde 42.7'si ise bisküvi, kek ve kurabiyeyi haftada en az 4 kez tüketiyor.

cocukbeslenmeSağlık Bakanlığı koordinasyonunda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesinin yürüttüğü "Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) Ön Sonuçları" açıklandı. Ülke genelinde 163'ü kentte, 53'ü kırsalda olmak üzere toplam 216 okulda, 7-8 yaş grubundaki çocukları kapsayan araştırmada, 2 bin 541 kız, 2 bin 560 erkek öğrenciye; kentte 4 bin 2, kırsalda ise 854 olmak üzere toplam 4 bin 856 aileye ulaşıldı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

OKULLARIN YÜZDE 22.7'SİNDE REKLAMA ENGEL YOK Okulların beslenme politikaları ve beslenme olanaklarının da incelendiği araştırmaya göre, okulların yüzde 78,5'inde kantin, yüzde 20,6'sında yemekhane bulunuyor. Okulların yüzde 9,7'sinde taze meyve ve yüzde 8.3'ünde taze sebze tüm öğrencilere ücretsiz verilirken; okulların yüzde 61,4'ünde tüm öğrencilere ücretsiz süt dağıtılıyor. Okulların yüzde 78,5'inde beslenme eğitimi yapılıyor.

Kentteki okulların yüzde 81,4'ünde tüm öğrencilere beslenme eğitimi verilirken; bu yüzde kırsal kesimde yüzde 69,8'de kalıyor. Okulların yüzde 22,7'sinde yiyecek ve içecek reklamlarına herhangi bir engelleme yapılmıyor.

OKULLARIN YÜZDE 62'SİNDE SAĞLIKLI YAŞAM AKTİVİTELERİ YAPILIYOR

Araştırmada "Yerleşim Yerlerine Göre Okullarda Oyun Alanı Olma, Beden Eğitimi Dersi Uygulaması, Sağlıklı Yaşam Aktivitesi ve spor Etkinliklerinin Düzenlenmesi" bölümünde de çarpıcı sonuçlar elde edildi. Buna göre, okulların yüzde 62'sinde sağlıklı yaşam aktiviteleri yapılıyor ve yüzde 63.4'ünde tüm öğrencilere yönelik sportif aktiviteleri düzenleniyor. Okulların yüzde 97,2'ye denk gelen bölümünde beden eğitimi dersi yürütülüyor ve yüzde 96,3'ünde oyun alanı bulunuyor. Kentsel yerleşim birimlerinde yer alan okullarda tüm öğrencilere yönelik sağlıklı yaşam aktiviteleri ve spor etkinliği düzenleme yüzdeleri kırsal kesime göre çok daha fazla çıkıyor.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 1,9'U HİÇ KAHVALTI YAPMIYOR

Ailelerin yüzde 95.9'u çocuklarının bebekken anne sütü aldığını, yüzde 4,1'i anne sütü almadığını ifade ediyor. Kahvaltı alışkanlığı konusunda ailelerin yüzde 84,6'sı çocuklarının her gün, yüzde 13,5'i haftada 2-6 defa kahvaltı yaptığını belirtiyor. Verilere göre, çocukların yüzde 1,9'u ise kahvaltı öğününü atlıyor, her 6 çocuktan 5'i her gün kahvaltı yapıyor.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 37'Sİ ŞEKER İÇEREN GAZLI İÇECEKLERİ HİÇ TÜKETMİYOR

Görüşülen ailelerin yüzde 42,8'i çocuklarının her gün taze meyve, yüzde 18,3'ü ise taze sebze tükettiğini ifade ediyor. Çocukların yüzde 35,6'sı taze sıkılmış, yüzde 21,7'si ise hazır meyve suyunu hiç içmiyor. Şeker içeren gazlı içecekleri hiç tüketmeyen çocuk yüzdesi 37, diyet gazlı içecekleri hiç tüketmeyen çocuk yüzdesi ise 85,4 olarak belirlenen araştırmada, çocuklar arasında her gün peynir tüketme oranı yüzde 51, ayran içme oranı yüzde 28,7 ve yoğurt yeme oranı yüzde 36,9. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al