Deprem Travma Psikolojisi

Çocukları yarıştıran programlar zararlı mı

Televizyonlarda çocukların içerisinde yer aldığı yarışma ve eğlence programları çocukları istismar ediyor mu?

Çocukları yarıştıran programlar zararlı mı

Televizyonlarda çocukların içerisinde yer aldığı yarışma ve eğlence programları çocukları istismar ediyor mu?

Son dönemlerde çocukların içerisinde yer aldığı televizyon programları uzmanların dikkatini çekiyor. Bu programlar arasında ise en çok eleştirilen programlar ise yarışmalar. Eğlence adına reyting amaçlı gerçekleştirilen bu programlara uzmanlar tepki gösteriyor. Uzm. Psk. Çağla Emeksiz Kınalı, "Biz çocukların yaşına uygun giyinme ve eğlenmelerini isteriz" diyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Televizyonlarda yer alan ve içerisinde bizzat çocukların yer aldığı bazı yarışma ve eğlence programı çocukları istismar ediyor. NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi çocuk psikologu Uzm. Psk. Çağla Emeksiz Kınalı bu yarışma programlarına tepki gösteriyor. Biz çocukların çocuk şarkıları söylemesini, çocuklar gibi giyinmesini beklediklerini ifade eden Kınalı, onlardan yetişkin rolüne girmesini değil tam aksine içlerinden geldiği gibi davranmasını beklediklerini söyledi. Yarışma programlarıyla çocuklara kaldırabilecekleri heyecanın fazlasını kaldırmaya mecbur bırakıldığını, yarışma psikolojisi içinde oldukları için başa çıkabilme güçlerinden daha üst düzey bir kaygıya maruz bırakıldıklarını vurgulayan Uzm. Psk. Çağla Emeksiz Kınalı, çocukların yaşının üstünde türkü ve şarkılar söylemeleri, giyim kuşam içinde olmalarının ruh sağlığını olumsuz etkilediğinin altını çiziyor.   HABERİ İZLEMEK İÇİN…

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al