Deprem Travma Psikolojisi

Çocukları sadece hafta sonları seviyoruz

Koruma ve bakım altına alınan çocuklara bakmak için başvuran aileler, özellikle hafta sonları ve bayramları tercih ediyor.

Çocukları sadece hafta sonları seviyoruz
Koruma ve bakım altına alınan çocuklara bakmak için  başvuran aileler, özellikle hafta sonları ve bayramları tercih ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, kuruma bırakılan çocuklar için koruyucu aile sisteminin çok yararlı  olduğunu belirterek, bu sistemde çocukların aile sıcaklığından ayrılmamalarını  sağladığını söyledi. Koruyucu aile sisteminin ücretli ve gönüllülük esasına göre işlediğini  ifade eden Yümnü, Kocaeli'de 17 koruyucu aileye sahip olduklarını kaydetti. Bu  sistem kapsamındaki ailelerin hepsinin sosyo ekonomik olarak üst düzeyde olduğunu  dile getiren Yümnü, ailenin yanına verilen çocukların tüm ihtiyaçlarının devlet  tarafından karşılandığını anlattı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Yümnü, kişilerin koruyucu aile olabilmesi için kültürel düzeyinin yüksek  olması ve ruhsal sıkıntısının olamaması gerektiğini bildirerek, “Koruyucu aile  bulmakta zorlanıyoruz. Koruyucu ailelere çocuğa baktığı için her ay yaklaşık 400  lira ödeme yapılıyor. Çocuklarımız yaz tatilinde çeşitli aktivitelere gidiyorlar,  bunları da yine biz karşılıyoruz. Kurumda kalan çocuğun devlete toplam masrafı 2  bin 200 lira arasında ama koruyucu aileye giderse bu miktar 700 liraya düşüyor.  Koruyucu aile sistemiyle hem çocuk, hem devlet hem de aile kazanıyor ama bu  konuda bize yılda 1 veya 2 talep geliyor. Bizim hedefimiz bu yıl sonuna kadar 30  koruyucu aile kaydı almak” diye konuştu. Koruyucu aile sisteminin, yuvaya yerleştirilmeyi önleyici hizmet olarak  da değerlendirilebilineceğini belirten Yümnü, Türkiye genelinde Kocaeli, koruyucu  aile sayısı olarak 14. sırada yer aldığını kaydetti. Yümnü, ilde çocukların çok uzun süre koruyucu ailede kalmama sebebinin  ailelerin ekonomik durumlarını düzeltmelerinin ardından çocukları geri almaları  olduğunu ifade ederek, çocukların en iyi bakımının bir ailenin yanında  yapılabildiğini bildirdi.

HAFTA SONU VE BAYRAMLARDA ÇOCUK ALMAK İÇİN BAŞVURUYORLAR Toplum tarafından bu sistemin tam olarak bilinmediğini dile getiren  Yümnü, “Bize koruyucu aile olmak isteyenlerden çok, yuvadaki çocukları hafta  sonu ve bayramlarda almak isteyen aileler başvuruyor” dedi.

Yümnü, kendilerine koruyucu aile olmak için başvuranların kriterlerini  ilettiğini belirterek, kendilerinin çocuğun duruma göre değerlendirerek en iyi  yolu seçtiklerini kaydetti. Koruyucu aile ile çocuğu kuruluşta ilk olarak buluşturduklarında çocuğun  durumdan haberi olmadığını ifade eden Yümnü, “Ailenin çocukla ilgili kanaati  olumlu olması halinde çocuğunda kabul etmesi durumunda süreç başlıyor. Biz  koruyucu aile sözleşmesiyle çocuğu ailenin yanına yerleştiriyoruz” şeklinde  konuştu. Koruyucu aile sayısının artmasıyla çevredeki insanların sistemi tanıma  fırsatı bulacağını kaydeden Yümnü, bunun için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Yümnü, “Kurum olarak bir elinden tuttuğumuz çocukların diğer elinden de  koruyucu aileler ve toplumum tutmasını istiyoruz. Tehlikeli ortamdan uzak tutulan  her çocuk, sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci olacaktır” ifadesini kullandı.

“ÇOCUĞUN KORUYUCU AİLE YANINDA ÖZ GÜVENİ GELİYOR”

Çocuğun koruyucu aileye verilmesinin ardından haberli ve habersiz  denetimler yaptıklarını ifade eden Yümnü, eve gittiklerinde çocukta olumlu  gelişim olduğunu gözlemlediklerini dile getirdi. Yümnü, koruyucu aile yanında çocuğun kendine ait odası olduğunu bunların  çocuğa olumlu yönde etki yaptığını belirterek, koruyucu aile olanların, çocuk  yetiştirmek için kendilerini yetiştirdiğini söyledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al