Çocukları obezliğe götüren 5 sebep

Obezite, toplum arasında giderek yaygınlaşan bir hastalıktır. Bu hastalık yetişkinlerde de olduğu gibi gençler ve çocuklar arasında da hızlıca artmaktadır.

Çocukları obezliğe götüren 5 sebep
Paylaş:

AİLE

Anne ve babanın obez olması çocuğun da obez olması riskini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bunun sebebi genetik yapılanma olabildiği gibi anne ve babanın yeme, davranışı ve egzersiz yapıp yapmama durumu da olabilir. Çocuğun özellikle de erken yaşlarda anne ve babayı örnek alma olasılığı göz önünde bulundurulursa yeme düzeni ve egzersiz alışkanlığı ona göre şekillenecektir.

HAREKETSİZ YAŞAM

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde çocuklar okuldan boş kalan zamanlarını TV ve bilgisayar önünde geçirmektedir. Bunların yanı sıra düzenli aktivite yoksunluğu ve hareketsiz yaşam tarzı gibi durumlar çocukları obeziteye doğru götüren en ciddi nedenlerden birisidir.

ANNE SÜTÜ

Yapılan çalışmalarda, obezite görülme sıklığının anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre daha düşük oranlarda olduğu, anne sütü verme süresinin, tamamlayıcı besinlerin türü, miktarı ve başlama zamanlarının obezite oluşumunu etkilediği bildirilmektedir .

SAĞLIKSIZ BESLENME

Bunun yanı sıra abur cubur tüketiminin hızla yayılması çocuklarda hareketsizlikle birlikte sağlıksız kilo alımını tetikleyen faktörlerden bir tanesidir.

PSİKOLOJİK NEDENLER

Stres, kaygı, depresyon yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kilo alımına neden olabilmektedir. Çocuğun ailesinden yeterince ilgi ve sevgi görememesi, okul ve sosyal hayatında problemler yaşaması, kendini yeterince ifade edememesi çocuğun problemini yemek yiyerek çözmesine sebep olabilir. Bu durum da çocuklarda kilo almayı hazlandırıcı faktörlerden bir tanesidir.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: