Çocukları obezliğe götüren 5 sebep

Obezite, toplum arasında giderek yaygınlaşan bir hastalıktır. Bu hastalık yetişkinlerde de olduğu gibi gençler ve çocuklar arasında da hızlıca artmaktadır.

Çocukları obezliğe götüren 5 sebep

AİLE

Anne ve babanın obez olması çocuğun da obez olması riskini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bunun sebebi genetik yapılanma olabildiği gibi anne ve babanın yeme, davranışı ve egzersiz yapıp yapmama durumu da olabilir. Çocuğun özellikle de erken yaşlarda anne ve babayı örnek alma olasılığı göz önünde bulundurulursa yeme düzeni ve egzersiz alışkanlığı ona göre şekillenecektir.

HAREKETSİZ YAŞAM

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde çocuklar okuldan boş kalan zamanlarını TV ve bilgisayar önünde geçirmektedir. Bunların yanı sıra düzenli aktivite yoksunluğu ve hareketsiz yaşam tarzı gibi durumlar çocukları obeziteye doğru götüren en ciddi nedenlerden birisidir.

ANNE SÜTÜ

Yapılan çalışmalarda, obezite görülme sıklığının anne sütü ile beslenen çocuklarda, anne sütü ile beslenmeyen çocuklara göre daha düşük oranlarda olduğu, anne sütü verme süresinin, tamamlayıcı besinlerin türü, miktarı ve başlama zamanlarının obezite oluşumunu etkilediği bildirilmektedir .

SAĞLIKSIZ BESLENME

Bunun yanı sıra abur cubur tüketiminin hızla yayılması çocuklarda hareketsizlikle birlikte sağlıksız kilo alımını tetikleyen faktörlerden bir tanesidir.

PSİKOLOJİK NEDENLER

Stres, kaygı, depresyon yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kilo alımına neden olabilmektedir. Çocuğun ailesinden yeterince ilgi ve sevgi görememesi, okul ve sosyal hayatında problemler yaşaması, kendini yeterince ifade edememesi çocuğun problemini yemek yiyerek çözmesine sebep olabilir. Bu durum da çocuklarda kilo almayı hazlandırıcı faktörlerden bir tanesidir.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ben ve Sen Dili, kişinin kendini anlatması, sen dili ise karşıdaki ki ile iletişim kurma şeklidir. Çocuk sahibi olmak, her anne-babanın yaşamındaki dö
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Anne olmak en özel ve en güzel mucize… Ya anne sütü? Anne sütünün mucizelerini biliyor musunuz?
  • ‘Hayalim iyi bir anne olmak’ diyenlerden misiniz? İyi bir anne olabilirsiniz. Nasıl mı? Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen R
  • Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu söz dinlememe durumu ile anne-babala
  • Küçük çocuklar için en kritik yaşlardan biri olan üç yaş, onların kendilerini anlayıp, hayaller kurdukları ve bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir yaş
  • Randevu Al