Çocukları korkutan deprem değil

Depremin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini uzmanlar anlattı. Çocukları asıl korkutan deprem değil.

Çocukları korkutan deprem değil

Depremin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini uzmanlar anlattı. Çocukları asıl korkutan deprem değil.

Dr. Özlem Mestçioğlu depremin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini katıldığı televizyon programında anlattı… Gökmoğol ailelere de çok önemli uyarılarda bulundu. 20 CİNE5’te yayınlanan Ece Vahapoğlu’nun sunduğu ‘Ece’in Konukları’ programına konuk olan NPİSTANBUL Hastanesi Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, depremin çocuk psikolojisine etkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Deprem bölgesinde bugünlerde yoğun korku ve kaygının olduğunu, fiziksel ihtiyaçların ötesinde psikolojik desteğe ciddi ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Mestçioğlu, birçoğunun daha tam olarak neyi kaybettiğini, kayıplarının ne olduğunun farkında dahi olmadığını söyledi. Depremden çocukların ciddi etkilendiğinin altını çizen Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol; “Çocuklar böyle durumlarda kaygıyla baş etmeyi anne ve babanın davranışlarına bakarak öğreniyor. Anne baba çok kaygılıysa onlar da kaygı doğal olarak duyuyor. Fiziksel güvenlilik sağlansa dahi çocuklar kesinlikle anne ve babalarından uzaklaştırılmamalı. Anne ve baba neredeyse çocukların da orada olması gerekiyor. Çünkü onlar ölümü algılayamazlar ama ayrılığı çok rahat algılayabilirler. Aksi durumda çocuklarda terk edilmiş izlenimi oluşur. Hayatı mümkün olduğunca rutine sokmaya çalışmak gerekiyor. Korkuları yenip çadırda yeni bir düzen oluşturmak gerekiyor.” Korku ve kaygının çocuklarda altını ıslatma, parmak emme, anne ve babanın eteğinden ayrılmama, yanlarında uyuma, okullar açıldığında okula gitmek istememe gibi belirtilerle seyredebileceğini hatırlatan Gökmoğol, depremi çocuklara anlatmak gerektiğini söyledi. Gökmoğol; “Korkacak bir şey yok, hiçbir şey olmadı demek doğru değil. Bu korkuyu ona anlatmak ve depremin doğal olduğunu ifade etmek gerekir. Bunu da onların anlayacağı dili kullanarak anlatmalı. Resim çizerek…vs. gibi. Çocuklarımıza duygularımızı anlatmalıyız abartmadan korkmanın doğal olduğu ancak baş edilebileceğini onlara benimsetmeliyiz.” Güven duygusuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, çocukta güven duygusunu sarsmanın depremden daha yıkıcı etki yaptığını da kaydetti. Gökmoğol; “Çocuklar için zor olan deprem değil çatırdayan ilişkiler. Ailem beni koruyamadı diye düşünebilir çocuk. O nedenle olan biteni abartmadan ona anlatmalıyız. Bu okullarda da anlatılabilmeli çocuklara. Korku üzerine giderek yenilebilen bir şey.” PROF. DR. NEVZAT TARHAN DEPREM PSİKOLOJİSİNİ ANLATTIŞaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al