Çocuklarda şaşılık ve tedavisi

Gaziantep Yaşam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ceren Erdoğan Poyraz, şaşılığın, çocukluk çağının en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu vurguladı.

Çocuklarda şaşılık ve tedavisi
Paylaş:

Gaziantep Yaşam Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ceren Erdoğan Poyraz, şaşılığın, çocukluk çağının en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu vurguladı.

sasilikbebekOp. Dr. Erdoğan, “Şeker, travma, guatr gibi hastalıklara bağlı birtakım felçlere bağlı erişkin çağda da görülebilir” dedi. “Çocukluk çağındaki aciliyeti, eğer tedavi edilmezse erişkin dönemde estetik bir problem oluşturmakla beraber aynı zamanda göz tembelliğine, gözlerden birine görme kaybına yol açabilmesidir” diyen Op. Dr. Erdoğan, şaşılık tedavisini üç başlık altında toplayabileceğini söyledi. Op. Dr. Erdoğan, üç şaşılık tedavisini şöyle açıkladı:

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

  “Bunların ilki gözlük muayenesidir, gözlük tedavisidir. Özellikle 1 yaşından sonra ortaya çıkan şaşılıklarda çocukta, gözlerden özellikle birinde gözlük ihtiyacı sıklıkla karşımıza çıkan bir sorundur. Bu, erken dönemde tedavi edilmezse ilerde göz tembelliğine yol açabilir. Bir diğer tedavi, gözün fizik tedavisi diye bilinen pleoptik tedavisidir. Burada yine birtakım özel gözlükler, prizmalar ve egzersizler uygulanmaktadır. Son ve en çok merak edilen tedavi ise, ameliyat tedavisidir. Gözlük tedavisine, pleoptik tedaviye cevap vermeyen durumlarda, özellikle 1 yaşının altında ortaya çıkan şaşılıklarda, ameliyat tedavisini önermekteyiz. Şaşılık ameliyatları günümüzde artık zor ameliyatlar olmaktan çıktı. Hasta, hastaneye yatırılmadan aynı gün taburcu edilmekte ve gayet iyi sonuç alabilmekteyiz. Yine özellikle şeker, guatr ve birtakım sinir felçlerine bağlı görünen şaşılıklarda 1 yıl önce botoks tedavisi uygulamayı yine tercih ediyoruz. Botoks tedavisi de gayet güvenli ve yüz güldüren sonuçlar verebilmekte. Tekrar altını çizmek istediğim bir konu, yeni doğan döneminde ve ilk bir yıllık dönemde bütün çocukların görme muayenesinden ve çığlık muayenesinden geçirilmeleri, çünkü erken dönemde tedavi edilirse göz tembelliği ve kalıcı birtakım bozukluklar ortadan kaldırılabilmektedir”. PEMBENAR