ÇOCUKLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

ÇOCUKLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Anneyiz

Çocuğunuzun saçları dökülüyorsa bu durum genetiktir. Peki, saç dökülmesine karşı ne yapmak lazım?

 


Saçlar insanların her açıdan dış görünümünü etkileyen, gerektiğinde psikolojik baskı oluşturan bir parçamızdır. Çocuklarda konjenital saç hastalıkları oluşur. Bu durum genetiktir. Peki, saç dökülmesine karşı ne yapmak lazım?

Lokal ya da yaygın saç dökülmelerine Alopesi adı verilir. Kızlarda ve erkeklerde eşit görülür ve genellikle çocukluk ve ergenlik yaşlarında görülür. Çocuklarda başlangıç yaşı genellikle 5 yaşın altındadır.

SAÇ DÖKÜLME TİPLERİ

- Yaşamın başlarında büyümekte olan saçlar aynı anda dinlenme evresine geçer. Dökülmeden ziyade saçlarda seyrelme vardır. Ara sıra ateşli hastalık sonraları da benzer tablo oluşabilir.

- Saç fırçası, toka, saç bandı, saçı fönleme gibi travmatik nedenlerle saç diplerinde follikül iltihabı oluşması sonucu saç dökülür. Geri dönüşümlüdür.

- Çeşitli ilaçlar (kemoterapi) ve radyasyon nedeniyle saç dökülmesi olabilir. Bu durum ortadan kalkınca saçlar tekrar geri gelir.

- Saç çekme, yolma sonucu genellikle baş arkası, yanları ve şakaklarda döküntüler görülebilir. Bu tip durumlarda kalıcı hasar olabileceği için çocuğa psikolojik destek gerekebilir.

- Başta lokal saç dökülmesi, tüm başta saç dökülmesi veya baş ve vücut kılları kaybı bir arada olabilir. Bunlarda zemindeki saçlı deri normal görünümlü olup, plağın etrafındaki kıllar kolayca çekilebilir. Bu kılların köklerindeki saç bulgusu ünlem işareti şeklinde belirgin olarak gözlenir. Down sendromlu çocuklarda sık görülür. Ayrıca stres ve psikolojik sorunlar saç dökülmesini tetikler.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ NASIL ÖNLERİZ?

Çocuğunuzun saçı dökülüyorsa saç derisine zaman zaman ılık badem yağı masajı yapın. Dengesiz beslenme saç dökülmesinin önemli bir sebebi olduğu için demir ve çinkodan zengin beslenme uygulayın. (et, pekmez, baklagiller, yumurta sarısı, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler gibi) Ayrıca kalsiyum demir emilimini azalttığı için demir içeren besinlerle birlikte aynı öğünde süt ve yoğurt vermeyin.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ AZALTMAK İÇİN FORMÜL

10 adet ceviz içi, 15 adet fındık içini 1 su bardağı zeytinyağında 1,5 saat kaynatın. 2 saat demlenmesini bekleyin ve süzün. Elde edilen karışımı çocuğunuzun saç diplerine pamukla masaj yaparak sürün. 2 saat sonra saçlarını yıkayın. Bunu sabah, akşam veya günde 1 defa uygulayın.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al