Çocuklarda Ortaya Çıkan Tikler

Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme gibi hareket ve ses çıkarmalar, genel itibarla tik olarak isimlendiriliyor.

Çocuklarda Ortaya Çıkan Tikler

Daha çok ses çıkarma olarak görülen tiklerin başka vücut tikleri ile birlikte görülmeleri halinde "Tourette Sendromu" olarak adlandırılan özel bir durumla ilişkilendirilebilir. Ses çıkarma biçiminde olan tikler kelimeleri yineleme, boğaz temizleme, küfür, açık saçık kelimeler, duyduğu sesi tekrarlama şeklinde ortaya çıkarlar.

Çocuklarda Tik Neden Olur?

Çocuklarda ortaya çıkan tiklerin nedeni olarak bilinmese de, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıktıkları konusunda uzman görüşleri bulunuyor. Beyin kimyasallarından biri olarak bilinen dopamin hormonunun anormal metabolizmasından da kaynaklandığına dair güçlü kanıtlar bulunuyor. Genel olarak tiklerin belirtileri gergin anlardan sonra artış gösterir. Çocuklarda ortaya çıkan tikler için de aynı husus söylenebilir. Ayrıca anne babalar tarafından çocuklara yönelik verilen cezalandırmalar ve sık uyarılar da tik oluşumuna neden olabiliyor. Çocuklarda tik, daha çok çocuk ve ergenliğe giriş yaşlarında başlar. Bu da ortalama 7 ile 12 yaş arasındadır.

Çocuklardaki Tik Kalıcı Mı?

Çocuklarda görülen tikler hem kalıcı hem de geçici olabilir. Geçici olarak değerlendirilebilecek tikler genelde vücut bölgelerinde ortaya çıkan ve bir yıldan daha kısa bir sürede ortadan kalkan tiklerdir. Bu bozukluğun çocuklar arasında çok yaygın olduğu söylenebilir. Bir çocukta bu davranışsal bozukluk bir yıldan daha uzun sürerse, buna kalıcı tik problemi adı verilir. Çocuklarda görülen kalıcı tiklerin de, erişkin yaşlara gelmeden kayboldukları en sık rastlanan durumdur.

Çocuklarda Tik Tedavisi

Çocuklardaki geçici ya da kalıcı tiklerin tedavisinde destekleyici ilaçlar büyük önem taşıyor. Tikler yalnızca ev içerisinde yaşanıp ev dışında ortaya çıkmıyorsa, sorunun psikolojik etkenleri araştırılıyor. Gerginliğin artması doğru orantılı olan tik problemlerinde, gerginliğinin azaltılması ve çocuğun pozitif yönlere kaydırılması destekleniyor. Özellikle tiklerin sık sık görülmesi, çocuğun sosyal hayatını etkilemesi ve arkadaş ilişkilerinde sorun yaşatması halinde mutlaka ruh sağlığı uzmanına başvurularak ilaç tedavilerine başlanılması gerekiyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Randevu Al