ÇOCUKLARDA GÜNEŞE DİKKAT

ÇOCUKLARDA GÜNEŞE DİKKAT

Anneyizbiz

Yaz mevsimi geldi. Güneşle birlikte çocuklarda tehlikelerde artıyor. Ama anne baba olarak bunları dikkat edin!

 
Vücudumuzdaki zedelenmiş hücreler tekrar yenilir veya tamir edilir. Kandaki kırmızı hücreler yaklaşık 120 gün yaşar. Bu sebeple her gün kandaki kırmızı hücrelerin yaklaşık %1’i yeniden üretilir.Yenilenme ve tamir süreci vucudumuzda hemen hemen her organda, her gün olmaktadır.

GÖZ MERCEĞİ HÜCRELERİ YENİDEN YAPILAMAZ


Göz merceğindeki hücreler hiçbir zaman yeniden yapılmaz ve mercek proteinleri hiçbir zaman tekrar üretilemez. Bu sebeple göz merceği kendini tamir edemez ve her geçen gün yapısı gittikçe bozulur.

GÖZ MERCEĞİNDE KATARAKT OLUŞUMU


Göz merceği ışığı göz arkasına taşır ve sinir tabakasına odaklanmasını sağlar. Bazen mercekte küçük bulanık lekeler oluşur ve ışığın göz içine geçmesini engellemeye başlar. Bu lekeler zamanla merceğin tamamına yayılır ve ışığı geçirmez hale gelir. Göz merceğindeki bu bulanıklığa katarakt denir.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ, KATARAKT VE SARI NOKTA HASTALIĞI

Mercekteki proteinlerin zedelenmesiyle katarakt oluşmaktadır ve göz merceğindeki bu lekelerin en önemli sebebi, ultraviyole ışıklarıdır. Ultraviyole ışıkları katarakt yanında sarı nokta hastalığının oluşumunu da başlatmaktadır.

ÇOCUKLARDA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Çocukların güneş ışığına maruz kalması tehlikelidir. Çünkü güneş ışınları içinde tehlikeli UV ışınları bulunmaktadır. 10 yaş altı çocuklarda göz siniri tahribatı riski daha yüksektir. Bu nedenle çocuklar özellikle öğle saatlerinde 10-14.00 arası güneş gözlükleriyle gözlerini korumalıdır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al