Çocuklarda altına kaçırma

İdrar böbrekler tarafından üretilip mesanede biriktikten sonra sinir sistemi beyni uyarır ve mesanenin biriken idrarı boşaltması gerektiği haberini verir.

Çocuklarda altına kaçırma

İdrar böbrekler tarafından üretilip mesanede biriktikten sonra sinir sistemi beyni uyarır ve mesanenin biriken idrarı boşaltması gerektiği haberini verir. Ancak sistem sanıldığı gibi basit değildir oturması zaman alabilir, bu yüzden de bebeklik ve çocukluk döneminde altına kaçırma olarak adlandırılan idrarını özellikle uyku esnasında kontrol edememe ve tuvalet yerine yatağına yapma aile bireylerinin sık karşılaştığı bir sorundur.

Yapılan araştırmalar altına kaçırma nedenlerinin genetik yatkınlığa, idrar torbasının yeterince büyümemiş olmasına, idrar torbasında istemsiz gelişen kasılmalar, uykunun derin olması ve böbreklerde gece idrarının oluşmasını azaltan ‘’vazo pressin’’ hormonun yeterince veya zamanında salgılanmaması gibi faktörlere bağlı olduğunu göstermiştir. Genel olarak çocuklar 2 yaşında tuvalet alışkanlığı kazanıp tek başına tuvalete gitmeyi öğrenmektedirler ancak uzmanlar tuvalet alışkanlığı kazandırmakta problem yaşayan ailelerin çocuklarını tedavi etmek için 5 yaşına kadar beklenmesinin daha doğru olduğunu söylemektedirler. 5 yaşından sonra da devam eden altına kaçırma problemi için doktorlar öncelikle idrar tahlili ve ultrasonografik incelemeyle böbreklerde ve idrar torbasında herhangi bir problem olup olmadığını tespit ederler. Psikolojik faktörlerin şiddetlendirdiği altına kaçırma rahatsızlığında aile ve çocuk arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Korkutma ve cezalandırma gibi yöntemler bu durumu tetikler bu yüzden çocuğunuzu bilinçlendirmek sizlere düşer. Buna ek olarak çocuğunuzun yatmadan sıvı alımını kontrol etmek, uyumadan önce tuvalete götürmek, çiş yapma çizelgesi hazırlamak, alarm sistemi kurmak ve doktor kontrolünde ilaçla tedavi edilmesini sağlamak önemlidir. HABERTÜRK

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al