ÇOCUKLARDA AKRAN ZORBALIĞI

ÇOCUKLARDA AKRAN ZORBALIĞI

Psikoloji.com

Uzmanlar, akran zorbalığı hakkında öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi. İşte görüşler.

 


İzmir Üniversitesi "psikoloji günler"ne konuk olan Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysun Doğan akran zorbalığı hakkında öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen Psikoloji Günleri'ne konuk olan Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aysun Doğan, eğitimciler ve aileler için önemli bilgiler verdi. Arkan zorbalığı adı verilen yaşıtlar arasında yaşanan fiziksel, sözel, ilişkisel ve cinsel içerikli zorbalık konusunu değerlendiren Doğan, "Çağımızın ileri teknolojisi yaşıt çocuklar arasında siber ya da teknolojik zorbalık olarak da tanımlanan, internet aracılığı ile gerçekleştirilen bir sorunu da gündeme getirdi" diye konuştu.

Çocukların akran zorbalığına en fazla sınıfta ve okul bahçesinde uğradığını araştırmaların ortaya koyduğunu ifade eden Doğan, "8 yıllık zorunlu eğitimin 7 ila 15 yaş arası çocukları aynı bahçe, aynı kantin ve tuvaletleri kullanır hale getirmesi, zorbalık vakalarını da artırdı" saptamasında bulundu. Yrd. Doç. Dr. Ekrem Düzen ile birlikte semineri takip eden Psikoloji Bölümü birinci sınıf öğrencileri, Dr. Aysun Doğan'a konuyu detaylandıracak çok sayıda soru yöneltti.

ŞİDDETE VE DEPRESYONA EĞİLİMİN İLK ADIMLARI


Zorbalıkta bulunan çocukların gelecekte erken yaşta sigara kullanımı, kanuna aykırı davranış, okul başarısında düşüklük ve anti sosyal, şiddet içerikli davranış gösterdiğine dikkat çeken Dr. Aysun Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Akran zorbalığının kurbanları ilerleyen yaşlarında kendini değersiz hisseden, mutsuz, depresyon ve yüksek intihar eğilimli, okulda başarısız ve okula karşı istersiz kişiler haline geliyor. Çocukların asla paylaşmak istemedikleri bu durum karşısında bilinçlenmek, özellikle öğretmenlere düşüyor."

BÜTÜN DÜNYANIN SORUNU


Yaşanan sorunun tüm dünyada örneklerinin bulunduğunu belirten Dr. Doğan, okul yönetimi ve öğretmenlerin durumun farkında olmalarının, etkin denetim uygulamalarının ve akran zorbalığını önleyici programlar uygulanmasının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Doğan, "Dalga geçmekten, haraç istemeye varan akran zorbalığından anne-babanın haberi, aylar sonra oluyor. Bu nedenle gruptan dışlamaktan şiddete kadar geniş bir yelpazede gerçekleşen akran zorbalığına karşı okul yönetiminin (sıfır tolerans) duruşunu göstermesi çok önemli. Zorbalığının karşılığında okuldan uzaklaştırma gibi caydırıcı önlemler ile karşılaşan öğrenciler, düzelme eğilimi gösterebiliyor" dedi. Doğan, yurt dışında çizgi film karakterleri ya da bilinçlendirici afişlerin okullarda asılması yöntemlerinin uygulandığı bilgisini verdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al