Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklara verilmesi gerekn doğru mesajlar ne

Çocuğuma nasıl davranmalıyım, ona nasıl anlatmalıyım. Çocuklara verilmesi gereken doğru mesajlar ne?

Çocuklara verilmesi gerekn doğru mesajlar ne

Çocuğuma nasıl davranmalıyım, ona nasıl anlatmalıyım. Çocuklara verilmesi gereken doğru mesajlar ne?

FEDAKARLIKLAR

Çocuklara fedakarlıklarınızı anlatmayınız,"Bak sen oku/çalış diye nelere katlanıyoruz." demeyin demiştim. Onun yerine şöyle deyin. Bu ülke ne fedakarlıklarla kuruldu. Atatürk, 57. Alay'daki Mehmetçik'lere 'Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka birlik ve komutanlar alacak."' diye emir verdi deyin.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Bu vatan için ne bedeller ödendiğini anlatın. Unutmayın, milli değerlere sahip olmayan bir çocuğun aidiyet duygusu olmaz. Aidiyet duygusu olmayan bir çocuk da korumasızdır. Kökleriniz bir milli değerlere bağlı değilse, tutanak noktanız yoktur.

CESARETLENDİRME

Mehmetçik'lerin Çanakkale Savaşı'nda ölümden korkup kaçmamak için kendilerini hendeklerdeki kütüklere nasıl bağladıklarını anlatın. Kendi kendilerine böyle cesaret verdiler, deyin. Unutmayın cesaret kaynağı kendinde olmayan bir çocuk  başarısız olacaktır.

KONTROL DIŞI

'Benim ülkemde halk çaresizdir. Kendini güçsüz hisseder. Olayları kendi kontrolü dışında görür. 30 yıldır hiçbir hükümeti sıkıştırıp,  PKK sorununu çözmek için baskı yaratamadı' deyin.

ÇOCUĞUNUZ DEPRESYONDA OLABİLİR

Unutmayın kendi davranışlarının bir sonuç getirmeyeceğini inan çocuklar, olup bitenleri izleyen ve sadece tepki veren toplumlar yaratır.

 ELEŞTİRİ

 ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Yaşadığı topluma eleştirel bakmayı öğretin. AK Parti politikalarının toplumu ikiye böldüğünü anlatın. CHP'nin topluma vizyon sunamadığını ve günü tepkisel söylemler ile geçirdiğini anlatın. MHP Liderinin ülkücü gençliği değiştirmek ve dönüştürmektense, etkisiz hale getirerek kötü bir liderlik örneği gösterdiğini anlatın. Unutmayın durumlara eleştirel bakamayan bir çocuk hayatın ona sundukları ile yetinmek zorundadır.

ÖVGÜ

Atatürk'ün annesinin cenazesine bile gidemediğini ve 'Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır.' sözüne uygun davrandığını ve bunu birisinden herhangi bir övgü kazanmak  için değil, kendi değerleri için yaptığını anlatın. Unutmayın değeri olmayan bir çocuk, köksüz ağaç gibidir. Rüzgar nereden gelirse oraya savrulur.

ÖDÜL

Ödül, rüşvettir deyin. Zaten yapılması gereken işler için ödüle gerek yoktur, deyin. Kurtuluş savaşında çatal, kaşık, bıçakları eriterek kurşun döken halka kimse ödül vermedi, deyin. Elindeki son lokmayı çocuğuna değil, cephane taşıyan öküzlere veren anneye kimse ödül vermedi, deyin. Unutmayın, ödül işin sonucunda ve kendisinde değilse,  o işten yarar gelmez.

BAŞARININ TEMELİNDE ZEKA VARDIR

'Senin gibi zeki bir çocuk bunu kolay halledebilir.' demeyin. "İnandıklarını yaşamazsan yaşadıklarını inanırsın." deyin. Unutmayın en büyük başarı, değerleri yaşamaktır.

DUYGUYU RET

Şehit cenazelerine katılmanın insanların duygularını anladığınız anlamına gelmediğini, söyleyin. Unutmayın duyguları anlamak demek,  insanların olumlu duygular yaşayabileceği ortam hazırlamak demek. Kusura bakmayın. Gaziantep'teki ve Hakkari'deki hain PKK  saldırılarından sonra canım kişisel başarı için çocuklara ne söylenmeli konusunda yazmak istemedi. Kaybeden bir toplumda kazanan bir birey olmanın hiçbir anlamı yoktur. ÖZGÜR BOLAT - HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al