ÇOCUKLARA SORUMLULUK VERİN

ÇOCUKLARA SORUMLULUK VERİN

Anneyizbiz

Çocuk, ilk ilişkilerini anne-babayla kurmaya başlar. Nasıl bir çocuk yetiştirdiğinizi biliyor musunuz?

 

 
Sorumluluk bilinci ilişki ile birlikte öğrenilen, kazanılan bir beceridir. Çocuk, ilk ilişkilerini anne-babayla aile içinde kurmaya başlar. Bu nedenle sorumluluk bilincinin oluşumunda anne babanın rolü önceliklidir, ardından sosyal çevre ve okul gelir.

Aile içinde sorumluluk alma becerilerini geliştirme fırsatı bulamayan çocuklar okula başladıklarında, yani ev dışındaki yaşama adım attıklarında kendilerinden bekleneni yapmakta çok zorlanırlar. “O daha çocuk yapmaz”, “O şimdi yavaş giyinir, yavaş yer, geç kalacağız, ben hemen halledeyim” gibi korumacı ve sabırsız yaklaşımlar çocuklara “yetersizsin” mesajı iletmektedir. Bu yaklaşımla büyüyen çocuklar okulda öz güveni düşük, kaygılı, unutkan, sorunlarını yardım alamadan çözemeyen, var olan kapasitesini kullanamayan çocuklar olarak tanımlanırlar.

SORUMLULUK DUYGUSU VE ÖZGÜVEN KAZANDIRIN

Sorumluluk duygusu ile özgüven gelişimi arasında doğrudan bir etkileşim vardır. Çocuk kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılama becerisi kazandıkça yani sorumluluk bilinci geliştikçe, anne-babaya ve diğer yetişkinlere olan bağımlılığı azalır, yani öz güveni artar.

Sorumluluk bilinci sadece bazı görevleri yerine getirmek için kazanılması gereken bir beceri değildir, aynı zamanda bireyin kendi becerilerini geliştirmesi ve davranışlarının sonucunun farkına varabilmesi için gereklidir. Bu yolla çocuğun sosyal uyumu da gerçekleşmiş olur. Davranışlarının sonucunu kabul etmek, karşılaştığı sorunları tek başına çözebilmek, kendi duygu ve düşüncelerini uygun bir şekilde ifade edebilmek aynı zamanda başkalarının duygu ve düşüncelerinin farkında olmak bireysel sorumluluk bilincinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilincinin de gelişimine katkıda bulunur.

Her ihtiyacı anne baba tarafından karşılanan, devamlı neyi, nerede, nasıl yapacağı kendisine hatırlatılan, yanlış yaptığında azarlanan ve utandırılan çocuklar sahte bir kişiliğe sahiptir. Anne babaya sormadan bir iş yapmayı tercih etmezler, kendilerine güvenlerini kaybedebilirler. Böyle çocuklarda okul korkusu çok yaygındır, okula uyum sağlamakta zorluk çekebilirler.

Her yeni beceri kazanımı acemice girişimlerle başlar. Bu nedenle çocukların sorumluluk bilinci kazanırken zamana ve anne babalarının sabrına ihtiyacı vardır. Anne babalar çocuklarının üstlendikleri işi yapabileceklerine dair ona güvenmelidir ki çocuk da kendine güvenebilsin.

ANNE-BABAYA ÖNERİLER


Sorumluluk bilinci gelişiminde yaş dönemlerine dikkat ederek adım adım ilerlemek gerekir.
Her adımda çocuğa olumlu geri bildirim verilmeli, takdir edilmeli ve motive edilmelidir.

Hayatı ile ilgili yaşına uygun bazı kararları alması için doğru alternatifler sunulmalıdır. Bu alternatifler arasında seçim yaparak karar veren çocuk o kararın sorumluluğunu da almayı öğrenir.
Sizin de sorumluluklarınız olduğunu anlatın ve sorumluluklarınızı yerine getirmede doğru rol modelleri olun.

Evde üstlenilecek görevleri kesin ve net bir biçimde anlatın.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al