Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklara sorumluluk kazandırmanın yolları

Çocukların ev işi yapması, sorumluluk duygularının ve güven gelişimine yardımcı oluyor. İşte çocuğunuza sorumluluk kazandırmanın yolları:

Çocuklara sorumluluk kazandırmanın yolları

Çocukların ev işi yapması, mesuliyet ve sorumluluk duygularının gelişimine yardımcı olduğu gibi öz saygı ve öz güven gelişimini de destekliyor. İşte çocuğunuza sorumluluk kazandırmanın yolları:

UZMANLARDAN İŞİNİZE YARAYACAK TAVSİYELER…

Çocuğunuza görev vermeden önce, görevleri iyi değerlendirin ve taşıyıp taşıyamayacağını iyi tartın. Yaşa göre görevlendirmek çok önemlidir. Taşıyamayacağı yükü çocuğa yüklemek ona fayda yerine zarar verir. 2 yaşındaki çocuğunuz için küçük görevlerle başlayabilirsiniz. Örneğin; oynadığı oyuncaklarını toplaması gibi… Çocukların bu mesuliyetlerini taşıyabilmeleri için ebeveynlerin desteğine, cesaretine ve motivesine ihtiyaçları vardır. Bunu başarabilmeleri için onların yardımlarına ihtiyaç olunduğunun hissine kapılmaları ve yapıldıktan sonra takdir edileceğini bilmeleri önemlidir.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

 İLK ADIM OLARAK ONLARA YOL GÖSTERİN

Bir söylemenizde çocuğunuzun hemen görevine başlayacağını sanmayın. Burada sabırlı olmanız gerekir. Genellikle bir çocuk karma karışık odasını temizlemede umutsuzluğa kapılır ve nerden başlayacağını bilemez. Bir çocuk ne kadar küçük ise görevlerin o kadar küçük olması gerekir. Başarabileceği görevi verirseniz çocuğunuzun hevesini uyandırırsınız ve devamlılık için motive edersiniz.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİİŞM KURMANIN YOLLARI

Çocuğunuza destek olun, ona yol gösterin ve onunla birlikte temizlemeye başlayın. Kendisi sizi yaptığınızla örnek alacaktır. Onun için ev işlerindeki zorluluğu değil yapıldıktan sonra edilmiş başarıyı gösterin. Çocuğunuz mesuliyet duygusunu benimseyinceye kadar yapması gereken görevlerini hatırlatın ve yapılanları da kontrol edin. Çocuğunuzdan övgünüzü esirgemeyin. Bu onu daha da motive edecektir. Sürekli yapılan görevler zamanla çocuğa alışkanlık yapar ve zamanla kolay gelecektir. Yaşı ilerledikçe görevlerde hem sevdiği hem sevmediği arasında dengeli bir seçim kurun. Eğer başka kardeşler var ise görevlerin dağılımını düzenli değiştirin. Bu şekilde her çocuk diğer çocuğun yaptığı görevi de yapmış olur. Zamanla çocuğun görevlerini ağırlaştırın. Bu şekilde görevlerinden sıkılmalarını önler öbür yandan da öz güven duygularının artmasına destek olursunuz.

EV İŞLERİNDEKİ YARDIMIN ÇOCUKLARA KATKISI

• Yeteneklerini uygun dağıtmayı öğrenir. Örneğin; “Bir günde kendime fazla iş yüklememem gerek.” • Zaman çizelgesi kurmayı öğrenir. “Pazartesi günleri dershanem var ise, odamı temizlemeye yeterli zamanım olmayacak. Benim başka bir gün temizlik için karar vermem gerekir” gibi… • Temizlik, düzen, evcil hayvan bakımı, ekmek alma vb. görevleri öğrenir. • Kendisini aşmayı öğrenir. Örneğin; “Her ne kadar istemesem de yapmam gerekiyor.” Bu şekilde bir görevin üstesinden gelmeyi ve görev mesuliyetini geliştirmeye de destek olunur. Ancak çocuğunuzu ödüllendirmek ve motive etmek için bazen küçük bir hediye yapın ama bunu alışkanlık haline getirmeyin. Çocukların yaptığı ev işleri için para vererek ödüllendirme yapmayın. Yapıldığı zaman yanlış mesaj vermiş olursunuz. Bu tür ödüllendirme çocukta alışkanlık yapar ve diğer bir yardımda daha fazla maddi ödül ister. Bu durumda evdeki işbirliğinin gerekli olduğunu ve özellikle ödüllendirici bir önemin olmadığını belirtmek gerekir. Çocuğunuzun Size Yardımcı Olabileceği İşler • Kendi yatağını ve odasını toplama • Yemek masasını kurma ve toplama • Toz alma ve süpürme • Çiçek ve evcil hayvan bakımı • Çamaşır asma • Yemek pişirmede yardım Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al