ÇOCUKLARA ÖZGÜVEN PROJESİ

ÇOCUKLARA ÖZGÜVEN PROJESİ
Paylaş:

DHA

Sabancı Üniversitesi tarafından kendini keşfet projesi kapsamında, Muş Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu’nda başlatılan programa, öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 


Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin, yıl boyunca çeşitli alanlarda sürdürdüğü ’Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nden biri olarak yürüttükleri ’Kendini Keşfet’ projesine Muş’taki ilköğretim okullarında eğitim- öğretim gören 200 öğrenci katıldı. Proje kapsamında, çocuklara yaşadıkları kentin kültürü, kültürel mirası koruma bilinci oluşturma, toplumsal cinsiyet kavramı, Türkiye’de kadın ya da erkek olmak üzerine drama çalışmaları, insan hakları, el becerisi, müzik ve basın yayın ahlakına dair birçok konuda yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak özellikler kazandırılması amaçlanıyor.

Yaz mevsiminde Muş, Nevşehir ve Giresun’un Şebinkarahisar’da yürütülecek çalışmalar ile toplam 650 ilköğretim okulu öğrencisine ve Bilim ve Sanat Merkezi’ndeki üstün yetenekli çocuklara ulaşmak, onların yaratıcılıklarını, özgüvenlerini geliştirmek, kendilerinin farkına varmalarını sağlamak hedefleniyor.

Kendini Keşfet Projesi, 2000 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin katılımı ile Mardin, Van, Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır’ın Silvan, Kars’ın Sarıkamış, Erzurum, Giresun, İzmir’in Dikili ve Balıkesir’in Ayvalık, Hatay, Sinop ve Ardahan’da uygulandı. Öğrencilere aldıkları eğitimle özgüven kazandıran ’Kendini keşfet’ projesi ile 11 yılda ülke genelinde 10 bin çocuğa ulaşıldı.