Çocuklara banyoyu sevdirmenin yolları

Çocuğunuz banyo yapmayı sevmiyor mu? İşte çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yolları.

Çocuklara banyoyu sevdirmenin yolları

Çocuğunuz banyo yapmayı sevmiyor mu? İşte çocuğunuza banyoyu sevdirmenin yolları.

Özellikle bebeklik ve ilk çocukluk döneminde çocuğun temiz ve bakımlı büyümesinin beden sağlığından psikolojisine kadar birçok şey üzerinde etkili olduğunu söyleyen Pedagog-Aile Terapisti Serap Melek Kılıç, çocuklara banyo yapmayı sevdirmenin yollarını anlatıyor. “Bakımı zamanında yapılan ve ihtiyaçları karşılanan çocuk, anne ile kurduğu sağlıklı ve güvenli bağ sayesinde hayata karşı daha olumlu bir bakış açısı kazanır. Anneye güvenen çocuk, ilerleyen dönemlerde, hem kendine hem de içinde yaşadığı çevreye karşı güven duygusu geliştirir.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ İÇİN TIKLAYIN…

Çocuğun temizlik ve bakımının en önemli parçası olan banyo, kimi çocuğun iple çektiği bir eğlence, kiminin ise korkulu rüyası haline gelmiş olabilir. Peki ya suyu gördüğünde kaçan, çığlık çığlığa ağlayan bu çocukları ürküten nedir? Neden temizlenmek adına gerçekleştirilen bu ritüel, bir krize dönüşür? Cevabı çok açık; her birey bilinmezliklerden ve ani değişimlerden korkar. Bizlere sıradan gelen bu su, sabun, köpükler, gözlerin yanması, nefessiz kalma/korkusu, vücut ısısındaki ani değişimler elbette dünyaya henüz ‘Merhaba’ demiş bebeklerimiz için ürkütücü olacaktır. Bu durum tekrarlandıkça da korku kaygıya dönüşecek ve kriz kaçınılmaz olacaktır.”

AİLENİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK ÖNERİLER

“Şimdi gelelim çözüm yollarına; çocuklara banyoyu ve suyu sevdirmenin yolu, onların sevdiği şeyler ile bu sevimsiz olay arasında bağlantı kurmaktan geçer. Tavsiyem; her çocuğu anne ve mümkünse babanın beraber yıkaması ve çocuk talep ettiği anda durup beklemek konusunda çocukla anlaşma yapılması ve uyulmasıdır. Örneğin; ‘Gözünün yanmayacağına söz veriyorum, eğer kendini kötü hissedersen elimi sık, hemen su dökmeyi bırakırım’ diyerek güven kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, göz yakmayan şampuanlar, plastik ördekler, su oyuncakları, çocuğunuzun hali hazırda sevdiği ve suya girebilen oyuncakları da onun güvende hissetmesini sağlayabilir. Ayrıca banyo sonrası için ödüller koyarak da çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz. Banyo suyunun sıcaklığına ve ortam ısısına da dikkat etmenizde yarar vardır.” Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al