ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ

ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ

A.A

Maddi durumu iyi olmayan ailelerin öğrenme güçlüğü çeken çocuklarına  atlı terapi uygulanıyor.

 


Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı  çerçevesinde faaliyet gösteren Özel İzmir Alsancak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon  Merkezi yöneticileri, merkezde devlet desteğiyle eğitim alan öğrenme güçlüğü  bulunan çocuklara katkı sağlaması amacıyla İzmir Atlı Polis Eğitim Merkezi'nde  “Atlı terapi” görmeleri için İl Emniyet Müdürlüğüne başvuruda bulundu.

Başvurunun kabul edilmesi üzerine aralık ayından itibaren maddi durumu  iyi olmayan ailelerin özel öğrenme güçlü çeken çocuklarına, atlı polisler  tarafından bire bir eğitim verilerek, terapi uygulamasına başlandı.

Çocukların öğretmeni Aydın Alegöz, çocukların hayvan  sevgisinden yola çıkıp İl Emniyet Müdürlüğünün desteğiyle projeyi başlattıklarını  belirterek, şunları söyledi:

 “Öğrenciler, tam zamanlı kaynaştırma programı çerçevesinde okuluna devam  edip, bizden destek eğitimi alan, maddi durumu iyi olmayan ailelerin öğrenme  güçlüğü çeken çocukları arasından seçildi.

Bu çocuklar, atlı terapi öncesi okullarında devamsızlık yapıyordu,  derslerinde başarısızdılar, arkadaşlarına uyumda da sorun yaşıyorlardı.

Atlı terapiyle birlikte çocuklarda değişik güdülenme oldu. Her gün gelmek  istiyorlar. Eğer derslerinde başarılı olurlarsa buraya gelebilecekleri söylendiği  için derslerinde de ciddi anlamda olumlu değişiklik oldu. Çocukların sosyal  hayatı olumlu etkilendi. Çocuklar, atla yatıp, atla kalkar hale geldi. Hiçbiri  attan inmek istemiyor.”

Eğitim verdiği çocuklara en fazla ilginin, polisler tarafından  gösterildiğini dile getiren Alegöz, “Polisler, öğrenme güçlüğü çeken çocuklarla  birebir ilgileniyor. Biz, terapi sırasında destek amaçlı bulunuyoruz ama bize hiç  ihtiyaç kalmıyor. Çocuğa nasıl yaklaşmaları, nasıl eğitim vermeleri gerektiğini  çok iyi biliyorlar” diye konuştu.
       
“ATIN BAKIMINI BİLE YAPABİLİYORLAR”
       
İzmir Atlı Polis Eğitim Merkezi'nde görevli eğitmen polis Murat Temel de  öğrenme güçlüğü çeken 19 çocuğa 2,5 aydır eğitim verdiklerini kaydederek, eğitim  sürecini şu sözlerle anlattı:

“Engelli çocuklara atlara yakınlaşmayı öğreterek eğitime başladık. İlk  geldiklerinde büyük şehirde yaşamalarının da dezavantajıyla ata korkuyla  bakıyorlardı. Zamanla yakınlaşıp sevmeye başladılar. Şu anda ata binip,  sürüyorlar. Atın, yıkanması dahil tüm bakımını da kendi başlarına  yapabiliyorlar.”

Eğitime torununu getiren Zeki Mümtaz da getirdiği torununda çok büyük  değişimler gözlediklerini ifade ederek, “Balıklarla, köpeklerle ve atlarla  terapi, dünyada uygulanıyor. Türk polisinin de Türkiye'de bu işi üstlenmesi çok  önemli. Torunumun konuşmaları, oturuş tarzı değişti” dedi.

Atlı terapi alan çocuklardan 13 yaşındaki Hamza Şahin ise canlı bir atı  ilk kez bir fuarda gördüğünü belirterek, “Aydın Öğretmen, bizi buraya getirdi.  Atları çok seviyorum. Onlardan ayrılmak istemiyorum. Atı temizlemeyi, ata nasıl  binildiğini öğrendik. Atla gezmek çok keyifli” diye konuştu.

Öğrencilerin atlı polisler tarafından haftada birer saat birebir eğitim  aldığı İzmir Atlı Polis Eğitim Merkezi'nde, 21 polis görev yapıyor, 8 at  bulunuyor. Atlı polis, genellikle maçlarda görev alıyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al