Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklar yılın 3'te birinde hasta

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhiddin Erel Amfisi’nde gerçekleştirilen '11'inci Reçete Günleri ve Birinci Basamakta Aciller' adlı etkinlikte, 'Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları' anlatıldı.

Çocuklar yılın 3'te birinde hasta

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhiddin Erel Amfisi’nde gerçekleştirilen '11'inci Reçete Günleri ve Birinci Basamakta Aciller' adlı etkinlikte, 'Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları' anlatıldı.

cocukhastalikOturuma konuşmacı olarak Prof. Dr. Esen Demir, Uzm. Dr. Cem Murat Bal ve Doç. Dr. Ahmet Keskinoğlu katıldı. Panelde çocuklarda üst solunum, alt solunum ve idrar yolu enfeksiyonları ve tedavi yöntemleri anlatıldı. Oturumda alt solunum yolu hastalıkları hakkında konuşma yapan Prof. Dr. Esen Demir, "Alt solunum yolu hastalıkları küçük çocuklar için ölümcül olabilir. Bebeklerin ilk 4 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri gerekir. Anne sütü çocuklar için zemzem niteliğinde, ilk 4 ay sadece anne sütü verilmelidir" dedi. Prof. Dr. Demir, çocuk kreşe gidiyorsa, annenin yaşı 17’nin altında ise evde sigara içiliyorsa ve bağışıklık aşıları tamamlanmadıysa alt solunum yolları enfeksiyonlarında risk faktörlerinin çok yüksek olduğunu belirtti.

'ÇOCUKLAR YILIN 3’TE BİRİNİ HASTA GEÇİRİYOR'

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Üst solunum yolu hastalıkları ve tedavi yöntemlerine değinen Uzm. Dr. Cem Murat Bal, "Çocuklar yılın 3’te birini hastalıklarla geçiriyor. Hatta eğer kreşe gidiyorlarsa bu süreç yılın tamamına yayılabiliyor" diye konuştu. Soğuk algınlığı durumlarında antibiotiklere hemen başvurulmamasını öneren Uzm. Dr. Bal, ateş düşürücülerin tedavi için yeterli olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Bal, "Basit soğuk algınlığı dışındaki yine çocuklarda sık görülen akut faranjit, sinüzit ve orta kulak iltihabı hastalıklarının tedavisinde ise antibiotik kullanımı kesinlikle gereklidir" dedi.

'KIZ ÇOCUKLARINDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONU'

Çocukluk çağı idrar yolu enfeksiyonu ve tedavilerine değinen Doç. Dr. Ahmet Keskinoğlu, "Erkek çocuklara oranla kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülüyor. Bu durum ileriki yaşlarda ciddi hasarlar verebilir" diye konuştu. Doç. Dr. Keskinoğlu, "İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli sebebi okulların tuvaletinin pis olması dolayısıyla çocukların okulda geçirdikleri 6 ile 8 saat kadar uzun bir süre tuvaletini tutmasıdır" dedi. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al