ÇOCUKLAR SOSYALLEŞECEK

A.A

Rüya İşleyen Parmaklar Projesi ile risk altındaki çocukların,  sosyal hayata uyum sağlamaları amaçlanıyor.

 


Trabzon'da Yetişme  Çağındaki Çocukları Koruma Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığınca  finanse edilen, “Rüya İşleyen Parmaklar” Projesi ile risk altındaki çocukların,  sosyal hayata uyum sağlamaları amaçlanıyor.

Yetişme Çağındaki Çocukları Koruma Derneği Başkanı ve proje koordinatörü  Nuray Usta, 1973 yılında Yetiştirme Yurdu  bünyesinde kurulan derneğin, yıllarca kurum bünyesinde hizmet verdiğini, ancak  2004 yılında Dernekler Yasası'nda yapılan değişikliğe bağlı olarak kurumdan  ayrıldığını söyledi.

Derneğin, yapılan değişikliğin ardından çalışma alanını genişlettiğini  belirten Usta, “Devlet destekli projeler üreterek hayata geçirmeye çalışıyoruz.  Derneğimize gelir sağlamak amacıyla zaman zaman yemekler organize ediyor, kermes  ve konserler düzenliyoruz. Çocuklarımız tarafından hazırlanan çeşitli el işi  türündeki çalışmaları satışa sunuyoruz” dedi.

Usta, derneğin gelir beklemeksizin, gönüllülük esasıyla yürüttüğü birçok  sosyal ve kültürel etkinliğin de bulunduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 “Bunların en yaygın olanları yetiştirme yurdundaki çocuklarımıza yönelik  hazırlanan doğum günü kutlamalarıdır. Her yıl dört kere düzenlediğimiz  etkinliklerde tüm çocukların eğlenmesi, sosyalleşmesi, dernek üyeleri ve gönüllü  misafirlerle tanışıp kaynaşmalarını sağlıyoruz. Trabzon içinde çevreyi tanıma,  gezip görme, birlikte vakit geçirip eğlenme, öğrenme ve kaynaşma amaçlı geziler  düzenliyoruz. Üniversitede okuyan üç öğrenciye de burs veriyoruz."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al