ÇOCUKLAR SOSYALLEŞECEK

A.A

Rüya İşleyen Parmaklar Projesi ile risk altındaki çocukların,  sosyal hayata uyum sağlamaları amaçlanıyor.

 


Trabzon'da Yetişme  Çağındaki Çocukları Koruma Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığınca  finanse edilen, “Rüya İşleyen Parmaklar” Projesi ile risk altındaki çocukların,  sosyal hayata uyum sağlamaları amaçlanıyor.

Yetişme Çağındaki Çocukları Koruma Derneği Başkanı ve proje koordinatörü  Nuray Usta, 1973 yılında Yetiştirme Yurdu  bünyesinde kurulan derneğin, yıllarca kurum bünyesinde hizmet verdiğini, ancak  2004 yılında Dernekler Yasası'nda yapılan değişikliğe bağlı olarak kurumdan  ayrıldığını söyledi.

Derneğin, yapılan değişikliğin ardından çalışma alanını genişlettiğini  belirten Usta, “Devlet destekli projeler üreterek hayata geçirmeye çalışıyoruz.  Derneğimize gelir sağlamak amacıyla zaman zaman yemekler organize ediyor, kermes  ve konserler düzenliyoruz. Çocuklarımız tarafından hazırlanan çeşitli el işi  türündeki çalışmaları satışa sunuyoruz” dedi.

Usta, derneğin gelir beklemeksizin, gönüllülük esasıyla yürüttüğü birçok  sosyal ve kültürel etkinliğin de bulunduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 “Bunların en yaygın olanları yetiştirme yurdundaki çocuklarımıza yönelik  hazırlanan doğum günü kutlamalarıdır. Her yıl dört kere düzenlediğimiz  etkinliklerde tüm çocukların eğlenmesi, sosyalleşmesi, dernek üyeleri ve gönüllü  misafirlerle tanışıp kaynaşmalarını sağlıyoruz. Trabzon içinde çevreyi tanıma,  gezip görme, birlikte vakit geçirip eğlenme, öğrenme ve kaynaşma amaçlı geziler  düzenliyoruz. Üniversitede okuyan üç öğrenciye de burs veriyoruz."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al