ÇOCUKLAR SANALDA SAVUNMASIZ

A.A

İnternet kullanan Türk çocuklarının yüzde 85'i, internette karşılaşabilecekleri sorunları çözebileceklerine inanıyor.

 


"Avrupa Çevrimiçi Çocuklar" projesi  kapsamında 25 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmaya göre, internet kullanan Türk  çocuklarının yüzde 85'i, internette karşılaşabilecekleri istenmeyen sorunları  çözebileceklerine inanıyor. Ancak interneti güvenli kullanma konusunda Türk  çocukları Avrupalı yaşıtlarının en gerisinde kalıyor.

ODTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, Aile ve  Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında, çocuklar  ve çevrimiçi teknolojiler konusunda Avrupa çapındaki sosyal, kültürel ve  düzenleyici etkilerin ne olduğunu belirlemek amacıyla yapılan araştırmanın  sonuçları hakkında bilgi verdi.

Araştırmanın, 25 Avrupa ülkesinde bu yılın mayıs-haziran tarihleri  arasında 9-16 yaş grubunda yönelik olarak yapıldığını belirten Çağıltay,  Türkiye'de kentsel ve kırsal bölgelerden seçkinsiz tabaka yöntemiyle seçilen bin  18 çocukla yüz yüze görüşmeler yapıldığını söyledi.

Araştırmaya katılan ve hepsi internet kullanan çocukların yüzde 40'nın  kendisine ait bilgisayarı olduğunu, yüzde 40'ının da bilgisayarını aile  fertleriyle paylaştığını ifade eden Çağıltay, Türk çocuklarının ve ebeveynlerinin  internet kullanım oranının Avrupa ortalamasının oldukça altında kaldığını  söyledi.

Türkiye'de çocukların yarıdan fazlasının internete evden ve internet  kafelerden bağlandığına, evden bağlanan çocukların 3'te birinin bilgisayarının da  ortak kullanılan odada bulunmadığına işaret eden Çağıltay, bunun ebeveynlerin  çocuklarının internet kullanımını denetlemelerini engellediğini dile getirdi.

İnternet güvenliği konusunda gerek ailelerin, gerek ebeveynlerin  kendilerini yetkin gördüğünü, ancak araştırmanın reel sonuçlarının tam tersini  ortaya koyduğunu kaydeden Çağıltay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ebeveynlerin yüzde 72'den fazlası çocuklarının internette karşılaştığı  rahatsız edici durumlarda, onlara yardım edebilecekleri konusunda kendisine  güvenmektedir. İstenmeyen virüs programı kullanım oranı Avrupa'daki ebeveynlerde  yüzde 72 iken, Türk ebeveynlerde sadece yüzde 42'dir.

Çocukların yüzde 85'i internette karşılaşabilecekleri istenmeyen  sorunları çözebileceklerine inanırken, yüzde 83.4'ü de internet kullanımı  konusunda çok fazla bilgi sahibi olduğunu belirtti. Çocukların sadece yüzde 17'si  filtre seçeneklerini, yüzde 32'si sosyal paylaşım seçeneklerindeki gizlilik  ayarlarını nasıl değiştireceklerini biliyor. Çocukların yüzde 71'i ise istenmeyen  mesajları nasıl engelleyebileceğinden haberdar değil."
        
TÜRK VE AVRUPALI ÇOCUKLAR ARASINDA FARK
        
İnternette cinsel içerikli fotoğraf gördüğünü belirten çocukların  oranının yüzde 13 olduğuna işaret eden Çağıltay, "Yüzde 46'sı bu fotoğraflardan  rahatsızlık duyduğunu ifade ederken, Avrupa'da bu oran yüzde 33'lerde kalıyor"  dedi.

Araştırmanın, Türk çocuklarının yüzde 9'unun klasik zorbalığa, yüzde  3'ünün de siber zorbalığa maruz kaldığını ortaya koyduğunu dile getiren Çağıltay,  Avrupa'da bu oranların yüzde 20'ye yüzde 5 olarak belirlendiğini söyledi.

Tanışmadığı kişilerle internet üzerinden konuşan ve sonra da yüz yüze  görüşen çocukların oranının da Avrupa ile Türkiye arasında farklı olduğuna  dikkati çeken Çağıltay, "Tanımadığı kişilerle internette görüştüğünü söyleyen  Türk çocukları yüzde 14, daha sonra yüz yüze tanıştığını belirtenler yüzde 2.  Avrupa'da ise yüz yüze tanışmadığı kişilerle internette konuşan çocukların oranı  yüzde 25 iken, daha sonra bu kişilerle tanışanların oranı ise yüzde 6" dedi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al