ÇOCUKLAR KORUMA ALTINDA

ÇOCUKLAR KORUMA ALTINDA

A.A

Sosyal Hizmetler ve Çocuk  Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul ve Ankara'da uygulanmaya başlayan bir projeyi  Malatya'da da hayata geçirerek, korumaya muhtaç kimsesiz çocuklara, çocuk  evlerinde aile sıcaklığı yaşatacak.

Malatya Sosyal Hizmetler Müdürü Murat Konan, 7-12 yaş grubu çocuklarını ardından da 0-6 yaş grubunu Malatyalı  İşadamları Derneği (MİAD) tarafından Beylerleresi mevkisinde yaptırılan Sevgi  Evleri'ne taşıdıklarını hatırlattı.

7-12 yaş grubu çocukları yaklaşık bir yıl önce evlere taşıdıklarını  anlatan Konan, şunları söyledi:

"Bu çocuklarda psikolojik ve sosyolojik açıdan olumlu değişiklikleri  gözlemlemeye başladık. Ardından da bu yıl yaklaşık 1,5 ay önce 0-6 yaş grubu  çocukları evlere taşıdık. Benzer gelişimleri bu yaş grubunda da göreceğimizi  düşünüyoruz. Evlere gittiğimizde çocuklardaki bazı değişiklikler göze çarpıyor.  Tabii bizim için önemli olan buradan hayata atıldıktan sonra çocuklarımızın  başarılı olmaları."

0-6 ve 7-12 yaş grubundaki çocuklar arasında birbirleriyle kardeş olan  çocukların da bulunduğunu aktaran Konan, iki grubun da Sevgi Evleri'nde kalması  ile kardeşlerin de birbirleriyle yakınlaştığını belirterek, şöyle konuştu:

"Sevgi Evleri'nde 0-18 yaş arasındaki kızlar ve 0-12 yaş arasındaki  erkeklerin kalması için onayımız var. Kız yetiştirme yurdunda da sayımız  azalıyor. Kademeli olarak kız yetiştirme yurdunu kapatacağız. Sevgi Evleri'nde 4  evimiz boş, kızları buraya taşıyacağız."

"ERKEK YETİŞTİRME YURDUNU YIKIP APARTMAN YAPACAĞIZ"
        
Kurum olarak çocukların öncelikle aile yanında bakımını istediklerine  değinen Konan, bunun için 2 yıldır "Aileye Dönüş" projesi uyguladıklarını,  çocuklarına bakamayan ailelere maddi destek sağladıklarını anlattı.

Proje kapsamında 70 çocuğun ya evlat edindirildiğini ya da ailesinin  yanına döndürüldüğünü belirten Konan, “Çok önemli ihmal ve istismar olmadığı  sürece çocukları kurumda bakım altına almıyoruz. Aile yanında, aile sıcaklığı ve  sevgisi altında çocukların daha mutlu olacağını düşünüyoruz. Erkek yetiştirme  yurdumuzu da apartman sistemine geçiriyoruz. Yurdu yıkıyoruz. Projesi ihale  edildi. İstasyon Kavşağı'ndaki yurdumuz yıkılıp yerine apartman dairesi  yapılacak. Çocuklarımız apartman dairesinde yaşayacak. Bu sistem, Sevgi  Evleri'nin apartman dairesine uyarlanması şeklinde olacak."
        
"ÇOCUK EVLERİ PROJESİNE GEÇİYORUZ"
        
İstanbul ve Ankara'da uygulamaya başlanan bir sistemi Malatya'da da  uygulayacaklarını anlatan Konan, şunları kaydetti:

"Çocuk Evleri Projesi, apartman dairelerinde çocukların bakımı modeli.  Ev kiralayacağız, 5-6 çocuğumuzu evlere yerleştireceğiz, 24 saat boyunca başına  anne koyacağız. Onlar çocuklarla beraber vakit geçirecekler, sinemaya, pazara  gidecekler. Komşularıyla komşuluk ilişkisi kuracaklar, cenazelerine, düğünlerine  gidecekler. Çocuklarımız mahalle içinde büyüyecek."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al