Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklar için oyun, boşa geçen zaman değildir

Çocukların eğlenme ve öğrenme kaynağı olan oyunların, yetişkinler tarafından ’boşa geçen zaman’ olarak görülüyor ancak yanlış.

Çocuklar için oyun, boşa geçen zaman değildir

Çocukların eğlenme ve öğrenme kaynağı olan oyunların, yetişkinler tarafından ’boşa geçen zaman’ olarak görülüyor ancak yanlış.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayperi Sığırtmaç, çocuklar için en önemli eğlenme ve öğrenme kaynağı olan oyunların, yetişkinler tarafından ’boşa geçen zaman’ olarak görüldüğünü, bunun çok yanlış bir algı olduğunu söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

 Yaz tatilinin yaklaşması üzerine ailelere uyarılarda bulunan Doç. Dr. Ayperi Sığırtmaç, dünyanın her yerinde ve her kültürde, çocukların değişik oyunlar oynadığını bunun çocuğun gelişiminde önemli yeri olduğunu anlattı. Doç. Dr. Sığırtmaç, "Oyun çocuğun yaşantısında beslenme, nefes alıp verme kadar önemli bir ihtiyaçtır. Oyunun çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını destekleyici rolü vardır. Oyun, çocuğun kendini, duygularını ifade edebildiği, yeteneklerini geliştirebildiği, yaratıcılığını kullandığı bir etkinliktir" dedi.

’ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE OYNAYIN’

Oyunların, çocukta araştırma, gözlem yapma, keşfetme ve yeni beceriler geliştirme olanağı yarattığını da aktaran Doç. Dr. Sığırtmaç, ailelere şu uyarılarda bulundu:

ÇOCUĞUNUZA NASIL DAVRANMALI SINIZ

"Çocuk arkadaşlarıyla oyun oynayarak, paylaşmayı, yardımlaşmayı, işbirliği yapmayı, sıra beklemeyi, sorumluluk almayı, kurallara uymayı, başkalarının hakkına saygı duymayı ve kendi hakkını korumayı öğrenir. Bu nedenle çocuğunuza oyun alanı yaratın ve arkadaşları ile oyun oynayabileceği ortamlar sağlayın. Oyuncak alırken çocuğun seçmesine izin verin. Oyun oynamak boşa geçen zaman değildir. Ayrıca, oyuncak alırken da farklı gelişim alanlarına hitap etmesine dikkat edin. Oyuncakların mutlaka satın alınması gerekmez, çocuğunuz ile birlikte çeşitli oyuncaklar yapabilirsiniz. Birlikte oyuncak yapmak ve birlikte oyun oynamak, paylaşmak, yeni fikirler üretmektir. Çocuğunuzla oyun oynayarak ona yaklaşma ve duygularını tanıma imkanı bulabilirsiniz. Çocuğunuzla ileri yıllarda iyi bir iletişiminiz olsun istiyorsanız onunla oyun oynayarak özel zamanlar paylaşın. " DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al