ÇOCUKLAR EVDE DAHA MUTLU

ÇOCUKLAR EVDE DAHA MUTLU

A.A

Yetiştirme  yurtlarından alınarak bir apartmanda kiralanan dairelere yerleştirilen  çocuklar daha mutlu oldu.

 

Erzurum İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün tespitlerine göre, ilde geçen  yıl apartmanlarda kiralanan dairelerde oluşturulan 8 çocuk evinde kalan  kimsesizlerin davranışlarında önemli değişikler yaşandı.

Normal bir aile yaşantısına göre düzenlenen ve eğitim seviyesi en az ön  lisans olan 3 görevlinin sorumluluğuna verilen evlerde kalanlar, tam anlamıyla  bir aile hayatı yaşamaya başladı.

Yetiştirme yurtlarındayken tüm hizmetlerin sunulduğu kimsesizler, çocuk  evlerine alındıktan sonra yapabilecekleri ev işi, yemek, temizlik ve alış veriş  gibi işlerden sorumlu tutuldular.

Evlerde çalışan görevlileri ebeveynleri gibi benimseyen ve aynı evde  kaldıkları çocuklardan bahsederken de “kardeşim” diyen çocuklar, komşularıyla  ise sağlıklı iletişim kurma becerisi kazandı.

Yuvada kaldıkları döneme göre, koşma, yüksek sesle konuşma gibi hareketli  davranışları terk eden çocuklar, artık daha sakin bir hayat yaşıyor ve bir  ailenin bireyi gibi hareket ediyor.

Daha önceden görülen kendilerini acındırma ve çevrelerinde bulunan  kişilerden bir şeyler talep etme alışkanlıkları da azalan çocuklar, yemek  masasının hazırlanmasına ve toplanmasına yardımcı olma gibi davranışlar  sergiliyor.

Mutfak araç ve gereçlerinin isimlerini, eve yapılan alışverişlere  katılarak para ve malzeme kullanımını öğrenen çocukların, bu sayede öz güvenleri  gelişirken, ev içi diyalogları ve arkadaş iletişimlerinin daha verimli olmaya  başlandığı tespit edildi.
        
"OLUMSUZ DAVRANIŞLARI AZALDI”
        
İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tespitine göre, ayrıca çocuk evlerinde  kalan kimsesizlerin ev sisteminde birebir ilişkileri yoğun yaşamaları ve  birbirlerine karşı kontrollerinin fazla olması nedeniyle de olumsuz davranışlara  daha az yöneldikleri gözlemlendi.

Kuruluş ortamına göre çocuklara model olmanın daha etkin olduğu ve  çocuğun psiko-sosyal sorunların tespiti ve değerlendirilmesinin daha hızlı  yapıldığı çocuk evlerinde, bunun sonucu olarak yuva ve yurtlarda sıklıkla yaşanan  izinsiz ayrılma davranışları şimdiye kadar hiç yaşanmadı.

Çocukların, daha önce kaldıkları kuruluşları çeşitli nedenlerle  ziyaretlerinde yurtlara geri dönme korkusu yaşadığı da belirtiliyor.

Yetkililer, Yetiştirme Yurtlarına bağlı olan çocuk evlerindeki hizmetin  amacına ulaştığı, ildeki toplam 45 çocuk için 8'er kişilik oluşturulan çocuk evi  sayısını, 2011'de artırarak 16'ya çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al