ÇOCUKLAR ERKEN ERGEN OLUYOR

ÇOCUKLAR ERKEN ERGEN OLUYOR

AFP
        
Araştırma, erkek çocuklarının, babalarının neslinden daha erken yaşta ergenliğe  girebildiğini ortaya koydu.

 


Los Angeles'taki Cedars Sinai Tıp Merkezi tarafından 6 bin 200 sağlıklı  Bulgar erkek çocuğu üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, 1970'lerde yapılan  benzer bir araştırmayla karşılaştırıldı.

Araştırmaya katılan çocukların boy, kilo, testis hacimleri, penis boyu ve  çevresiyle ilgili ölçümler yapıldı. Araştırma ekibinin lideri Fnu Deepinder,  1970'lerde yapılan araştırmada, ergenlik yaşının 13 ila 16 olduğunun  belirlendiğini hatırlatarak, son araştırmanın, erkek çocuklarının 12 ila 15  yaşlarında ergenliğe girdiğini gösterdiğini söyledi.

Deepinder ve ekibi, erkek çocuklarının penis  ve testislerinin en hızlı  12 ila 16 yaşlarında büyüdüğünü, boy ve kilo artışının da en fazla 12 ila 14  yaşlarında görüldüğünü ifade etti.

Araştırmacılar, genetik, çevresel, beslenme ve eğitim faktörlerinin,  çocukların hızlı gelişiminin arkasında yatan nedenler olabileceğini, erken yaşta  ergenliğin, erkeklerin sağlığı üzerindeki etkilerinin ise henüz bilinmediğini  kaydetti.

Daha önce yapılan araştırmalar, kız çocuklarının da daha önceki nesillere  göre daha erken yaşta ergenliğe girme eğiliminde olduklarını ortaya koymuştu.

Araştırmanın sonuçları, “Archives of Pediatrics and Adolescent  Medicine” dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al