Deprem Travma Psikolojisi

ÇOCUKLAR ERKEN ERGEN OLUYOR

ÇOCUKLAR ERKEN ERGEN OLUYOR

AFP
        
Araştırma, erkek çocuklarının, babalarının neslinden daha erken yaşta ergenliğe  girebildiğini ortaya koydu.

 


Los Angeles'taki Cedars Sinai Tıp Merkezi tarafından 6 bin 200 sağlıklı  Bulgar erkek çocuğu üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, 1970'lerde yapılan  benzer bir araştırmayla karşılaştırıldı.

Araştırmaya katılan çocukların boy, kilo, testis hacimleri, penis boyu ve  çevresiyle ilgili ölçümler yapıldı. Araştırma ekibinin lideri Fnu Deepinder,  1970'lerde yapılan araştırmada, ergenlik yaşının 13 ila 16 olduğunun  belirlendiğini hatırlatarak, son araştırmanın, erkek çocuklarının 12 ila 15  yaşlarında ergenliğe girdiğini gösterdiğini söyledi.

Deepinder ve ekibi, erkek çocuklarının penis  ve testislerinin en hızlı  12 ila 16 yaşlarında büyüdüğünü, boy ve kilo artışının da en fazla 12 ila 14  yaşlarında görüldüğünü ifade etti.

Araştırmacılar, genetik, çevresel, beslenme ve eğitim faktörlerinin,  çocukların hızlı gelişiminin arkasında yatan nedenler olabileceğini, erken yaşta  ergenliğin, erkeklerin sağlığı üzerindeki etkilerinin ise henüz bilinmediğini  kaydetti.

Daha önce yapılan araştırmalar, kız çocuklarının da daha önceki nesillere  göre daha erken yaşta ergenliğe girme eğiliminde olduklarını ortaya koymuştu.

Araştırmanın sonuçları, “Archives of Pediatrics and Adolescent  Medicine” dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al