Çocuklar ebeveynleri kadar formda değil

Günümüz çocuklarının ebeveynleri kadar formda olmadıkları bildirildi.

Çocuklar ebeveynleri kadar formda değil

Günümüz çocuklarının ebeveynleri kadar formda olmadıkları bildirildi. cocukGüney Avustralya Üniversitesi'nden egzersiz psikoloğu Grant Tomkinson'un liderliğinde yapılan araştırma, günümüz çocuklarının, ebeveynlerinden yüzde 15 oranında daha az formda olduklarını ortaya koydu. Amerikan Kalp Vakfı'nın konferansında açıklanan araştırma çerçevesinde, kardiyovasküler sağlık ve dayanıklılık için kilit öneme sahip koşu üzerinde yapılan 50 çalışma incelendi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YILLARI

Söz konusu çalışmalar sırasında, 1964 ila 2010 yıllarında 28 ülkede, 9-17 yaşlarındaki 25 milyon çocuğun koşturulduğu belirtildi. Bu çalışmalarda çocukların 5 ila 15 dakikada ne kadar mesafe ve belirli bir mesafeyi ne kadar hızlı koştukları ölçüldü. Ortalama olarak, günümüz çocuklarının 1,5 kilometrelik koşuyu tamamlamasının, 30 yıl önceki çocuklara göre 90 saniye daha uzun sürdüğü belirlendi. Buna karşın, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'da, ayrıca son birkaç yıldır Kuzey Amerika'da çocukların formundaki düşüşün yavaşladığının gözlendiği, Çin'de hala sürdüğü, Japonya'da ise böyle bir düşüşün hiç görülmediği dikkati çekti. Sağlık uzmanları 6 yaş ve üzeri çocukların, günde bir saat kısmen enerji sarf etmelerini gerektiren faaliyette bulunmalarını tavsiye ediyor. Grant Tomkinson, bu durumda obezitenin rolü bulunduğuna, obezitenin koşmayı veya herhangi bir egzersiz yapmayı zorlaştırdığını söyledi. Televizyon başında veya video oyunlarıyla çok fazla vakit geçirilmesinin, dışarıda oynamak için yeterli seçeneğin bulunmamasının da bu duruma yol açıyor olabileceği belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünyada genç insanların yüzde 80'i yeterince egzersiz yapamıyor olabilir. DALLAS A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al