Çocuklar daha çok okuyor

Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, “Dünyada özellikle gençler, çocuklar kitap okumuyor, ama Türkiye'de aksine en çok kitabı 7-14 yaş grubundaki çocuklar okuyor” dedi.

Çocuklar daha çok okuyor

Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, “Dünyada özellikle gençler, çocuklar kitap okumuyor, ama Türkiye'de aksine en çok kitabı 7-14 yaş grubundaki çocuklar okuyor” dedi.

cocuk_kitapOrdu 2'nci Karadeniz Kitap Fuarı'na katılmak üzere Ordu'ya gelen Zeynioğlu Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın okuma haritası alışkanlığı araştırmasına göre Türkiye'de kişi başına 7 kitap düştüğünü söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

'Kitap okumuyoruz' söyleminin bir şehir efsanesi olduğunu ifade eden Zeynioğlu, şunları söyledi: “Düzenlediğimiz kitap fuarlarında anketler yaptırıyoruz, orada çıkan sonuçlara göre, okuma oranları oldukça yüksek. Türkiye'de ilginç olan şey şudur, dünyada özellikle gençler, çocuklar kitap okumuyor, ama Türkiye'de aksine en çok kitabı 7-14 yaş grubundaki çocuklar okuyor. 7-14 yaş grubundaki çocukların da kitap okuması demek gelecekte zaten daha fazla okurumuzun olacağı anlamına geliyor.”

“YAYINCILIK TAMAMEN DİJİTALE GEÇECEK”

Zeynioğlu, gelecekte yayıncılığın tamamen dijital ortama geçeceğini, bundan da memnun olduklarını vurgulayarak, “Bunun faydalı bir şey olacağını düşünüyoruz. Çünkü yayına ulaşma açısından, yayın ortamının demokratikleşmesi, herkesin görüşünü, kitabını yayınlayabilmesi açısından çok önemli” diye konuştu. Uygulamada sadece mecra değişikliği yaşanacağını anlatan Zeynioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kağıda basılacağına dijital ortamda yer alacak. Ben dijital ortamın okuma alışkanlığını köreltiğine inanmıyorum, aksine artırıyor. Çünkü orada ekrana baktığınızda okumak zorundasınız. Okumayı bilmeyen bir kişinin veya okumayı tercih etmeyen birsinin internette çok fazla hareket etme imkanı yok. Bir de internet aynı zamanda yazmayı da çoğaltan bir şey. Yani interneti kullanan kişi pasif kişi değil. Televizyonu seyreden pasiftir. Ama internette pasif eylem yok. Ben okuma alışkanlığının artmasında onun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda Harry Potter ve Vampir serileri gibi kitapların çok satmasında hem internet hem televizyonun etkisi var. Çok çok yüksek rakamlara ulaştı çocuk kitapları” Zeynioğlu, Türkiye'de düzenlenen kitap fuarlarının da okuma alışkanlığına önemli katkılar sunduğunu sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al