Deprem Travma Psikolojisi

Çocuklar artık daha iyi korunacak

Çocuk müdahale birimleri masaya yatırılacak.

Çocuklar artık daha iyi korunacak

Çocuk müdahale birimleri masaya yatırılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların temel gereksinimlerinin karşılandığı “Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimleri” ile ilgili sorun yaşanmaması için mevzuat düzenlemesi yapacak.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

cocukkorumaBakanlık, oluşturulacak komisyondan, “birimlerin nasıl işleyeceği, çocuk hakkında tedbir kararı alınma sürecinin kim tarafından takip edileceği,  çocuğun birimde kalabileceği maksimum sürenin ne kadar olacağına” kadar kapsamlı önerileri de içeren bir rapor hazırlanmasını isteyecek. Çocuk Koruma Kanunu'nun 2005 yılında yürürlüğe girmesiyle korunma ihtiyacı olan, suç mağduru ya da suça sürüklenen çocuklar hakkında mahkemeler tarafından verilen danışmanlık, barınma ve bakım tedbirlerini uygulama yükümlülüğü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine verilmişti. Bakanlıkça, bu hükümler doğrultusunda kuruluşa yerleştirilmeden çocuğun işlemlerinin tamamlanabilmesi için Çocuk Koruma ve İlk Müdahale birimleri oluşturulmaya başlandı. Bakanlık bünyesinde Sosyal Rehabilitasyon Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı 8, Bakım Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı ise 42 ilde 50 Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi açıldı. Kanuna göre kurum, bakım ve gözetim altına alındıktan sonra acil korunma kararının alınması için çocuğun kuruma geldiği tarihten itibaren en geç 5 gün içinde çocuk hakimine müracaat ediyor. Çocuk, hakkında mahkeme kararı alınıncaya kadar en fazla 8 gün bu birimlerde kalıyor. Mahkeme kararı doğrultusunda çocuğun durumuna en uygun hizmet uygulanıyor.

“8 GÜNDEN FAZLA BİRİMLERDE KALABİLİYORLAR” Bakanlık, bu birimlerdeki işleyiş ile ilgili bir genelge hazırlayarak, il müdürlüklerine gönderdi.

Genelgede, il müdürlüklerince çocuklarla ilgili işlemlerin süresinde tamamlanamadığı ve mevzuatta öngörülen sürelerin dışına çıkılarak çocukların 8 günden fazla bu birimlerde kalabildiklerinin bildirildiği belirtildi. İmkanların yetersizliği ve İlk Müdahale Birimlerinin olmadığı yerlerde kuruluşlar bünyesinde diğer çocuklarla birlikte kalmaya devam etme durumunun da söz konusu olduğu, açılan birimlerde personel görevlendirilmesi ile bütçe yönünden sorunlar yaşandığının da bildirildiği kaydedildi.

RAPORDA YER ALACAK HUSUSLAR Konuyla ilgili mevzuat düzenlemesinin yapılacağının belirtildiği genelgeyle, konu ile ilgili il müdürlerinin başkanlığında oluşturulacak birimin bağlı olduğu kuruluş müdürü, birim sorumlusu ve meslek elemanlarından oluşturulacak komisyonun görüşlerini içeren raporların hazırlanarak, bakanlığa gönderilmesi istendi.

Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimi için hazırlanacak raporlarda, illerde bu birimlerin olup olmadığı, açılması için planlama yapılıp yapılmadığı, birimlerin olmadığı yerlerde hizmetin nasıl yürütüldüğüne ilişkin bilgiler yer alacak. Yıllara göre birime kabul edilen çocuk sayısının da yer alacağı raporda, çocukların birime geliş nedenleri, yararlandıkları hizmetler işlenecek. Birimde en uzun kalış süresi, nedenleri ve bu sürede kalan çocuk sayısına ilişkin de bilginin verileceği raporda, suç ve mağduriyet ayrıştırmasının yapılıp yapılmadığı, çocukların hangi tür ihtiyaçlarının ve nasıl karşılandığına yönelik de cevaplandırılacak sorular yer alıyor. Raporda birimlerle ilgili öneriler de isteniyor. Birimin fiziki özelliklerinden personel planlamasına, bir çocuğun birimde kalabileceği maksimum süreden güvenli ortamın nasıl sağlanacağına kadar kadar çeşitli konularda görüşler sorulacak. Raporda, “Çocukların birimlerden ayrılış ve uygun hizmet modelinden yararlandırılma sürecinde her bir hizmet modeli için izlenecek yol nasıl olmalı, çocuk hakkında tedbir kararı alınma sürecini il müdürlüğü mü, sosyal hizmet merkezi mi yoksa birimler mi takip etmelidir, birimlerde kayıtlar nasıl yapılmalıdır” şeklindeki sorulara cevap aranacak. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al