ÇOCUKLAR AİLEYİ TAKLİT EDİYOR

AFP

Plmouth Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, aşırı kilolu annelerin kız çocuklarının aşırı kilolu olma ihtimalinin 10 kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, aşırı kilolu babaların erkek çocuklarının aşırı kilolu olma ihtimalinin ise 6 kat fazla olduğu sonucuna varıldı.

Obez babanın kızının, obez annenin de oğlunun beslenme alışkanlığını etkilemediği belirtildi.

Annesi aşırı kilolu 8 yaşındaki kız çocuklarının yüzde 41'inin, normal kilodaki annelerin çocuklarının ise yüzde 4'ünün aşırı kilolu olduğu görüldü. Araştırmacılar, babası aşırı kilolu erkek çocuklarının yüzde 18'inin babasına benzediğini vurguladılar.

3 yıl boyunca 226 ailenin katıldığı araştırma, kız çocuklarının annelerinin, erkeklerin babalarının beslenme tarzını taklit ettiğini gösterdi.

Bilim adamları, bu nedenle kampanyalar üzerinde yeniden düşünülmesi ve çocuklara yönelik mesajların bugüne kadar yapılanın aksine çocukları değil ebeveynleri hedef alması gerektiğine dikkati çektiler.

Konuya ilişkin makale, Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al