ÇOCUKLAR AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÇİZDİ

DHA

Karikatür dalında birinciliği alan 9'uncu sınıf öğrencisi Melek Adıyaman'ın çizdiği karikatürde, eşi tarafından sopayla dövülen bir kadın ve babasını durdurmaya çalışan bir çocuk yer alıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim kurumları arasında düzenlenen 'Şiddetin Önlenmesi' konulu karikatür ve kompozisyon yarışmasının ödül töreni, müdürlüğün Başöğretmen Atatürk Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ve Antalya Emniyeti Önleyici Hizmetler Şube Müdürü Akif Aktuğ katıldı. Şiddetin toplum üzerindeki etkilerine yönelik sunumların yapıldığı törende, lise öğrencileri tarafından çizilen karikatürler dikkat çekti. Yarışmada ödül kazanan öğrencilerin birçoğu eserlerinde aile içi şiddeti ön plana çıkarırken, çocukların aile içi şiddetin önlenmesine yönelik verdiği mesajlar da dikkat çekti.

Aile içi şiddet temasının işlendiği karikatürlerde, anne-baba arasında yaşanan şiddet olayları ve çocukların bu sırada yaşadığı korkular ön plana çıkarıldı. Karikatür dalında birinciliği alan Erünal Sosyal Bilimler Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Melek Adıyaman'ın çizdiği karikatürde, elinde 'Şiddete Hayır' yazılı döviz taşıyan bir kadının kocası tarafından sopayla dövülmesi, babasını durdurmaya çalışan bir çocuk yer aldı.

Sergilenmeye değer eserler arasında gösterilen karikatürlerde ise yine aile içi şiddet teması ön plana çıktı. Anne, baba ve kardeşler arasında yaşanan şiddet olaylarını anlatan diğer bir karikatürde ise ağabeyi tarafından tokmakla dövülen bir kız çocuğunun annesinden yardım istemesi, sorunu yine şiddetle çözmeye çalışan anne ve babanın verdiği cevaplar dikkat çekti.

Milli Eğitim Müdürü Gülay, şiddetin sadece eğitim kurumlarında değil hayatın her alanında olduğuna dikkat çekerek, "Öğrencilerimizin özellikle aile içi şiddete dikkat çekmesi çocuklarımızın nasıl bir psikolojik yapı içinde olduğunu gösteriyor. Demek ki toplumumuz aile yapısına daha fazla önem verip, şiddeti aile içine kesinlikle sokmamalı" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al