Çocukla rahat seyahat için ipuçları

Bayram tatiliniz zehir olmasın! İşte Bayramda çocukla rahat seyahat için ipuçları.

Çocukla rahat seyahat için ipuçları

Bayram tatiliniz zehir olmasın! İşte Bayramda çocukla rahat seyahat için ipuçları.

Kurban Bayramı için tatil planları çoktan yapıldı. Peki, çocuklarıyla birlikte tatile çıkacak aileler nelere dikkat edeceklerini biliyor mu? Uzmanlar anne ve babalara çocukla seyahat için önerilerde bulundu.

GİTMEDEN GRİP AŞISINI YAPTIRABİLİRSİNİZ

Çocuklar tehlikelere karşı yetişkinlere göre daha hassastır. O yüzden çocuklar için daha dikkatli davranmak gerekir. Mesela, hazır mevsimiyken tatile çıkmadan önce grip aşılarını yaptırmak çok önemli bir tedbir olabilir. Çünkü çocuklar, gidecekleri yerlerde kalabalık ortamlara girecekler. Aslında aynı şey yetişkinler için de geçerli.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

ÇOK DAHA KOLAY ZEHİRLENİRLER

Çocukların besinlerden çok daha kolay zehirlenebilir, yetişkinlere göre daha kolay ishal olur. Bu yüzden çocukların yedikleri ve içtiklerinin hijyenine ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Bayram tatilinde sıcak bölgeleri tercih eden ailelerin, havuzdan bulaşabilecek enfeksiyonlara karşı havuz suyunun temizliğinden emin olmaları gerekiyor. Çünkü göz iltihaplanması ya da mantar enfeksiyonları gibi havuzlardan da bulaşan bir takım hastalıklar var. Ayrıca çocukların güneşten daha fazla etkileniyor. Çocuklu ailelere bayram tatillerinde doğru yerleri ve doğru otelleri tercih etmeli.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

AİLECE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

* Gideceğiniz ülkenin hastalık risklerine göre hekime danışarak uygun ilaçları alın, hastalıklara karşı gerekli aşılarınızı önceden yaptırın. * Kalacağınız süre boyunca sağlığınızla ilgili ihtiyacınız olacak şeyleri yanınıza alın. Örneğin bir şeker hastasıysanız ve gideceğiniz yerde beş gün kalacaksanız o süre için gerekli ilaçları yanınızda bulundurun. * Yapılacak aktiviteyle ilgili meydana gelebilecek kazalar için önceden bir takım önlemler alın. Örneğin dağcılık gibi riskli bir spor yapılacaksa öncesinde tetanoz aşısı yaptırın. * Tatil demek aslında yemek demek. Bu yüzden özellikle daha önce hiç ziyaret etmediğiniz farklı bölgelere gidiyorsanız midenizin hiç alışık olmadığı yemeklerle karşılaşırsınız ve muhtemelen bu yemekleri denemek istersiniz. Bu durumda bağırsak sisteminizin alışık olmadığı bir takım mikroplarla karşılaşabilirsiniz. Bu da ishallere neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yemek seçiminde dikkatli davranmak ve hijyeninden emin olunan yiyecekleri seçmekte fayda var. Kapalı kutulardaki yiyecek ve içecekler tercih edin. * El hijyeni çok dikkat edin. Özellikle tuvalet sonrası ellerinizi mutlaka yıkayın. * Soğuk bir şehre gidiyorsanız, vücudunuzun alışkın olduğu hava sıcaklığının çok altında bir sıcaklıkla karşılaşırsınız. Bu nedenle vücudu o ülkenin sıcaklığına adapte edecek şekilde giyinmek ve beslenmek gerekir. Ya da tatilinizi sıcak bir bölgeye geçirecekseniz o bölgenin şartlarına uygun şekilde vücudu hazırlamakta fayda var. Özellikle de giysi konusunda tedbirli olmak gerekir. * Ayrıca güneşe karşı korunmak da çok önemli. Cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için cilt koruyucular ve güneş gözlüklerimizi yanımızda götürmeyi unutmamalıyız. * Uçakla ya da otobüsle uzun yolculuk edenlerin, özellikle de hamileler, şeker hastaları ve aşırı kilolu kişilerde pıhtılaşma ve akciğer pıhtı atması açısından riskleri var. Bu yüzden uzun yolculuğa çıkan kişilerin uçaktaysa, arada kalkıp bir süre yürümeleri, otobüsteyse molalarda kısa bir yürüyüş yapmaları gerekir. Ayrıca mümkünse bacaklarını uzatmaları önerilir. Bunların dışında yol süresince bol su tüketilmeli. Eğer ciddi bir risk taşıyorlarsa, hekim tarafından gerekli görülürse yolculuk öncesi bir takım kan sulandırıcı ilaçlar da alabilirler. FORMSANTE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al