Deprem Travma Psikolojisi

Çocukla mutlu tatil geçirmenin yolları

Klasik hatalar yaz tatilini verimsizleştiriyor.

Çocukla mutlu tatil geçirmenin yolları

Yaz tatilinde, süreyi verimli kullanmada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çocuğunun boş zamanını nasıl daha etkin kullanacağını bilmeyen pek çok anne-babanın yaptığı klasik hataların yaz tatilini verimsiz hale getirdiğine dikkat çeken uzmanlar, “Çocukların tüm zamanlarını bilgisayar oyunları ve televizyonla geçirmeleri önlenmeli ve bunun için alternatifler geliştirilmeli. Çocuğun eğlence ve oyun ihtiyacı karşılanmalı. Okul döneminde ertelenen programlar yapılmalı” önerilerinde bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Uzman Psikolog Özge Özkan, yaz tatilinin çocuk açısından verimli geçmesi için bir program hazırlamanın önemini vurguladı. Özkan şunları söyledi:

“Okulların kapanmasıyla birlikte uzun bir tatile çıkan çocuklar için yaz her ne kadar keyif demekse de çocuğunun boş zamanını nasıl daha etkin kullanacağını bilmeyen pek çok anne-baba yaptıkları klasik hatalarla yaz tatilini verimsiz hale getiriyor. Okul döneminde bir çocuğun gününün çok büyük bir kısmı okulda geçtiğinden anne babalar için günü programlamak nispeten daha kolaydır. Tatil döneminde ise sabahtan akşama kadar çocuğun evde kalacak olması onları endişeye düşürebilir.”

Uzman Psikolog Özge Özkan, etkin bir tatil programlamanın püf noktalarını ise şöyle sıraladı:

TATİL DEMEK SINIRSIZ TELEVİZYON – BİLGİSAYAR DEMEK DEĞİLDİR!

Çocukların ebeveynlerinden en büyük istekleri tatil boyunca istedikleri kadar televizyon izlemek veya bilgisayar oynamak olabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bunların kısıtlanması çocuğun okul dönemi ile ilgili değil, genel gelişim ve dikkati için gereklidir. Bu nedenle de televizyon ve bilgisayar süreleri yine aşırıya kaçmadan kontrol altında devam ettirilmelidir.

KIŞIN ERTELEDİKLERİNİZİ YAZIN YAPIN

Çocukların çoğu, zaman darlığından okul döneminde birçok şeyi ertelemek zorunda kalır. Özellikle gitmek isteyip de gidemediğiniz bir gezi alanı, ailece yapmak isteyip de yapamadığınız bir aktivite varsa bu dönemde gerçekleştirebilirsiniz. Beraber geçirdiğiniz zamanları artırmaya özen gösterin.

SOKAK OYUNLARI OYNASINLAR

Çocukların dünyayı ve çevreyi en iyi tanımalarının yolu, beş duyularını da kullanarak yaptıkları etkinliklerdir. Eski zamanlardan beri bu oyunların en zengin kaynağı sokaktır. Sokakta oynanan oyunlar; yaratıcılığı, problem çözme becerisini, sosyal ilişkileri geliştirir. Bunu deneyimlemesi için çocuğunuza imkân yaratmaya çalışın. Sitenizin bahçesi, anneannesinin meyve bahçeli evi veya onun arkadaşlarını da gezinize katacağınız park ve orman gezileri oyun için en uygun alanlardır.

ZEVK ALDIKLARI KİTAPLARI OKUMALARINA İZİN VERİN

Çocuklar okul döneminde istedikleri kitapları okumaya zaman bulamayabilirler. Ayrıca okullarda zorunlu olarak okutulan kitaplar her zaman onların ilgisini çekmeyebilir. Yaz tatili çocukların kitabı sevmelerini sağlamak için çok uygun bir dönemdir. Beraber kitapçıya gidin ve kendi isteğine uygun kitap seçmesine izin verin. Aynı zamanda siz de kendinize kitap alın ve onun önünde siz de kendi kitabınızı okuyun ve bunun size verdiği keyfi çocuğunuzla paylaşın. Zevk aldığı kitabı okuyan çocuğun kitap okuma alışkanlığı gelişecek, böylece çocuğunuz okumaya daha istekli olacaktır.

SPOR YAPMALARINI DESTEKLEYİN

Yaz boyunca imkânlarınız dâhilinde çocuğunuzun yüzme, tenis, basketbol gibi açık havada da gerçekleştirebileceği bir spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Kışın okul döneminde kapalı alanda kalan ve genellikle masa başında oturmak zorunda olan çocukların fiziksel aktivite yapmaya ihtiyaçları vardır.

DÜZENLİ OLARAK DERS ÇALIŞMALARINI SAĞLAYIN

Çocuklar yaz tatilinde günlerinin bir kısmını da okulla ilgili çalışmalara ayırmalıdır. Bunun süresi çocuğa göre değişmekle birlikte, dikkate alınması gereken nokta çok ağır bir program olmamasıdır. Anne babalar mümkün olduğunca bu çalışmaları eğlenceli hale getirmeye özen göstermelidirler. Günlük programdaki çalışma bölümü, çocuğun yapmak istediği aktivitelerden önceye alınmalıdır. Böylece istediğini yapabilmek için ders çalışmayı bitirmek çocuk için bir motivasyon olacaktır.”

NPGRUP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • Ben 16 yıllık evliyim. Eşim özünde iyi bir insan ancak çok aşırı küfürler ediyor.
  • Sevdiğiniz erkeği gerçekten tanıyor musunuz? Mesela kafasından geçeni hissetmeniz, atacağı adımı tahmin etmeniz mümkün mü?
  • Ben eşimle pek anlaşamıyorum. Daha çok onun ailesiyle hiç anlaşamıyorum. Annesinin ve babasının seslerini bile duyunca tüylerim diken diken oluyor. Çü
  • Randevu Al