Deprem Travma Psikolojisi

Çocuk ve ergenlerde şiddet eğilimi

Çocuk ve ergenlerin şiddet içerikli film, dizi ve bilgisayar oyunlarından etkilenebildikleri bildirildi.

Çocuk ve ergenlerde şiddet eğilimi

Çocuk ve ergenlerin şiddet içerikli film,  dizi ve bilgisayar oyunlarından etkilenebildikleri bildirildi.

İzmir'de bir öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, dikkatleri çocuk ve ergenlerdeki şiddet eğiliminin nedenlerine yöneltti. Uzmanlar çocuk ve ergenlerde şiddeti artıracak pek çok etkenin bulunduğunu söyledi. Şiddet içerikli yayınların bazı çocuk ve ergenleri olumsuz etkilediğini ifade eden uzmanlar, şunları kaydetti:

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

“Şiddetle ilgili eğilim giderek artıyor. Sebepleri çok, kişisel sebepler de olabilir, onun dışında toplumsal sebepler de olabilir. Toplumsal sebepler, tüm aileleri etkileyen etkenlerdir. 'Medya' dediğimiz şey, insanların evine sorgusuz  sualsiz girdiği için bunun en büyük nedeni, televizyon, bilgisayar gibi  teknolojilerdir. Şiddet içerikli olanlar veya insanlara şiddet masummuş gibi anlatan birçok yayın herkesi etkilediği gibi çocuk ve ergenleri de etkiliyor. Uçan arabalarda insanlar yanıyor, patlıyor ama arabanın içindekilere bir şey olmuyor gibi... Çocuklar nasıl üzerine kaya düşen Pempe Panter'in ölümsüzlüğünden etkileniyorsa büyük çocuklar da ergenler de bu tür yayınlardan fazlasıyla etkileniyor. Kanıksama geliştiriyorlar. Yapılan haberler bazen özendirici nitelik taşıyor, örneğin (ABD'de okulu basan öğrenci 30 kişiyi öldürdü) çocuk bunu normal bir şeymiş gibi algılıyor. Şiddeti yapanı rol model  alabiliyor.” Şiddet eğilimini tetikleyen, bir başka unsurun adalet kavramının zayıflaması olabileceğine dikkati çeken Yücel, adaletin zayıf olduğunu düşünen kişilerin kendilerince adalet başlayabileceğini belirtti. A.A  

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al