Deprem Travma Psikolojisi

Çocuk tansiyonunda beyin kanaması ve felç riski

Çocuklarda yüksek tansiyon rahatsızlığı, kalp ve böbrekleri etkilediği gibi, beyin kanaması ve felce de neden olabilir.

Çocuk tansiyonunda beyin kanaması ve felç riski

Çocuklarda yüksek tansiyon rahatsızlığı, kalp ve böbrekleri etkilediği gibi, beyin kanaması ve felce de neden olabilir.

Yaklaşık bir buçuk yıldır baş ağrıları ve son bir aydır da görme kaybı  yaşayan Memduh Mutlu (13), çocuklardaki tansiyonun ne derece riskli bir hastalık  olduğunu gösteren son örneklerden biri. Erişkinlerde bulunabilecek oranların da üzerinde bir tansiyonla Turgut  Özal Tıp Merkezi yoğun bakımında tadevi altına alınan Memduh Mutlu'nun doktoru  Pediatri Doktoru Nurdan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Memduh'un,  son bir buçuk yıldır baş ağrısı şikayeti olduğunu ve bunun için kendisine başka  hastanelerde sinüzit tedavisi uygulandığını belirtti.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR TIKLAYIN...

Son bir buçuk aydır da görme kaybı yaşayan Memduh'un, hastanelerinin göz  hastalıkları bölümünde muayene edildikten sonra retinasında kanama gözlendiğini  anlatan Yıldırım, yapılan incelemelerde Memduh'ın çok ciddi boyutlarda yüksek  tansiyonu olduğunun anlaşıldığını kaydetti. Felç ya da beyin kanaması geçirme riski bulunan Memduh'a acil müdahaleyle  tansiyon düşürücü tedaviler uyguladıklarını anlatan Yıldırım, “Şu anda Memduh'ın  tansiyonunu kontrol altına alabildik. Artık nedene yönelik tetkikleri yapıyoruz.  Nedeni bulduktan sonra tedavi edeceğiz inşallah” dedi. Yıldırım, Memduh'un hastanelerine geldiğinde halk arasında bilinen büyük  tansiyonunun 20'nin, küçük tansiyonu da 15'in üzerinde olduğunu, bu oranlarının  bir çocuk için ciddi acil sınırlar içinde olduğunu ifade etti. Çocuklardaki tansiyon yüksekliğinin tıpkı erişkinlerde olduğu gibi beyin  kanaması, kalp ve böbreğin etkilenmesi, göz kanamaları ve felç risklerini  barındırdığını kaydeden Yıldırım, ailelerin bu konuda dikkatli olmaları  gerektiğini vurguladı.

 “ÇOCUK DEYİP GEÇMEMEK LAZIM”

Nurdan Yıldırım, insanlarda genellikle “tansiyonun yaşlılarda  görüleceği” yönünde yanlış bir inanış bulunduğuna işaret ederek, “Çocuk deyip  geçmemek lazım. Tansiyon çocuklarda da görülebilen bir hastalık. Günümüzde de  iyice arttı” dedi. Genetik fonksiyonların da çocuklarda tansiyonun görülme nedeni  olabildiğine dikkati çeken Yıldırım, şu bilgileri aktardı: “3 yaşından sonra hemen hemen her çocuğun yılda en az bir kez  tansiyonunun ölçülmesi lazım. Eğer çocukta Memduh'ta olduğu gibi baş ağrısı,  görmeyle ilgili şikayetler varsa, ya da ailede risk faktörü varsa, aileden herhangi birinin bir yüksek tansiyon sorunu, kalp rahatsızlığı, böbrek yetmezliği  gibi bir durum varsa, yenidoğan zamanından itibaren çocuğun tansiyonu  ölçülebilir.” Çocukların tansiyonlarının pediatri kliniklerinde, çocuğun yaşına ve  boyuna uygun cihazların kullanılarak ölçülmesi gerektiğini anlatan Yıldırım,  sonuçların da çocuğun boy ve kilo endeksine göre farklılık gösterebildiğini  belirtti. Yıldırım, bu nedenle çocukta tansiyon değerlendirmesinin de çocuk  doktoru tarafından yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al