ÇOCUK KORKULARI

Psikohayat Dergisi

Uzm. Dr. Alper Evrensel anlatıyor:

"Çocuklar, aşırı seslerden, gürültüden, karanlıktan, ani ortaya çıkan görüntülerden, yükseklikten, hayvanlardan, yalnız kalmaktan, anne-babadan uzaklaşmaktan, yabancılardan, sünnet olmaktan korkabilir. Bu korkular çocuğun gelişiminin bir parçası olup normaldir. Dikkat edilmesi gereken şey ise çocuğun yaş düzeyi ile uyumlu ve orantılı olup olmadığıdır.

Bu korkular kendiliğinden oluşabilir. Bazen de anne - babanın uygun olmayan yaklaşımları ile belirginleşebilir. Örneğin; suya girmekten korkan bir çocuğun alışması için denize veya havuza bırakılması çocuğun bir ömür boyu bu alanda korku yaşamasını sağlayabilir. Bu bağlamda korkuların aşılmasında anne-baba tutumlarının çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Öncelikle korkuların normal olabileceğini bilerek saygı duymalılar ve eleştirip rencide etmemelidirler. Kesinlikle alay edilmemelidir. Korku ile temasın mümkünse bir süre ertelenmesi yararlı olabilecektir. Sonrasında zaman içinde düşük dozdan başlatarak alışması sağlanmalıdır.

Aşılamayan korkular yetişkinlik yıllarında fobilere dönüşebilir. Bu noktada yaşamı önemli ölçüde kısıtlayabilir.

Korkuları ile alay edilen çocukların ruhsal gelişimi sekteye uğrar. İçe kapanık, tedirgin, güçsüz, pasif çocuk gelişimine sebep olur."


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al