Çocuk konuşmuyor köpek gibi havlıyordu

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, meslek hayatında karşılaştığı ilginç hasta hikayalerini anlattı...

Çocuk konuşmuyor köpek gibi havlıyordu

Tarhan, 20 yıl şizofreni tedavisi görüp iyileştirilemeyen, 1,5 gün banyoda kalan, kıskançlıktan eşinin başında bekleyen ve daha bir çok hasta hikayesini paylaştı...

İşte Tarhan'ın bazı hasta hikayelerinden kesitler...

- 20 sene süren bir vaka biliyorum. 20 sene şizofren tanısı almış ve vasi tayin edilmiş. "İyileşmez" demişler. Erzincan'da elimizdeki bütün imkanları kullandık. O dönemdeki tedavi protokollerini uyguladık. İlaç, psikoterapi ve beyin uyarım tedavileri yapıldı. 11 kere hastaneye yatmış bir kişiydi. Tedavi ettik kişi iyileşti.

-  İntihar düşüncesi vardır ama kişinin intihar niyeti ve planı olması lazım. Bir genç geldi ilaç verdik ama tam düzelmedi. Elektriksel tedavi de yaptık. Sonra geldi cebinden ip çıkardı. "Hocam iyileşmeseydim intihar edecektim" dedi. Cebinde kendini asmak için ip taşıyormuş.

- GATA'da Jandarma üstteğmen vardı eşini kaybetti. "Eşim öldüyse ben de yaşamam" dedi camdan atladı kurtaramadık.

- Bizi en çok zorlayan hastalar OKB hastalarıdır. 8 saat tuvalatte oturan, idrar kaçırma korkusuyla evde elbisesiz gezen hastamız vardı. 1,5 gün banyoda duran ve yıkanan hastamız oldu. Hasta düzeldiği zaman bize teşekkür etmesi en büyük motivasyon kaynağımız.

- Erkekte kıskançlık hezeyanı vardı. Banyodaki sabunu kontrol ediyordu. Eşi derin uykuda uyuyor. Eşi başında bekliyor. Eşini seyrediyor.  Eşi uykusunda tebessüm ederse uyandırıyor ve neden gülüyorsun diyor. Normalde iş hayatı var çalışıyor. Ama tedavi olmayı kabul etmedi ve boşandılar.

- Bizim hastanede mutlaka bir mehdi vardır. Ankara'dan Sinop'a kadar yürümüş ve bulup bize getirdiler. Dünyayı fethetmek için yürüdüğünü söyledi. Tedavisini ettik iyileşti.

- Yanık kokusu duyduğu için hiçbiryere gidemiyordu. Aklını yitirmek üzereydi. Sürekli yanık kokusu duyan hastamıza test uyguladık. Araştırdık. Abisi alkolikmiş ve evde çıkan yangında hayatını kaybetmiş. Hastamız da o sıra evdeymiş ve çocukluk travmasıyla her yerde yanık kokusu duyuyordu.

- Rusya'da Oxana Malaya vakası vardı. Çocuk 3 yaşında ama çocuğun anne babası alkolikmiş çocukla hiç ilgilenmemişler. Çocuk evin bahçesinde köpeklerle oyun oynuyor, onlarla büyüyor, hep köpeklerle zaman geçiriyor. Çocuk aynı köpek gibi havlıyor, köpek gibi yürüyordu. Dört ayak yürüyor. Kız çocuğu. Sonra 10 yaşında bulunuyor. 20 yaşında konuşmaya başlıyor yürümeyi öğreniyor.

- Bir genç var. Büyük abdestini kimseye söylemeden bir kağıt üzerine yapıyor. Birşey bulaşma korkusundan elleri havada dolaşıyor. Ailesi kokudan durumu anlıyor.  Su içmemeye başlamış idrarı gelecek diye. Hastaneye yatırdık. Kişisel gelişimi iyi çıktı. Tedavi oldu, üniversiteyi yarım bırakmıştı iyileşti hayatına devem ediyor.

- Çocuğuma tapıyorum diyen anne vardı. Çocuğunu cam kenarında kucağında tutarken ya çocuğumu camdan atarsam diye düşünmeye başlıyor ve çocuğunu kucağına almamaya ve kimsenin kucağına vermemeye başlıyor. Çocuğu mutfağa sokmuyor çocuğumu bıçaklarım diye korkuyor.

Açıklamaların tamamını izlemek için:

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Kişi neden soğuk görünür? Bunu isteyerek mi yapar? Bu nitelemede bulunmaya bizi ne sürükler? Soğuk görünüm altında yatan nedenler neler?
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Randevu Al