Çocuk hastalıklarına kış uyarıları

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Uşak Devlet Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Güven Baysal, çocuklarda kış mevsiminde görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik uyarılarda bulundu.

Çocuk hastalıklarına kış uyarıları

Uşak  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Uşak Devlet Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şenay Güven Baysal, çocuklarda kış mevsiminde görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik uyarılarda bulundu.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

cocukhastalikÇocuklarda enfeksiyonlara en duyarlı sistemin solunum yolları olduğunu belirten Dr. Baysal, "Kış mevsiminde, üst solunum yolu enfeksiyonları nezle, soğuk algınlığı, grip, tonsillit, larenjit, trakeit, sinüzit ve orta kulak iltihabı en sık görülen hastalıklardır. Okul, kreş gibi toplu ortamlarda uzun süre kalınması, buraların iyi havalandırılmaması, soğuğun vücut direncini düşürmesi, sigara dumanı, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi durumlar kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığını arttırmaktadır" dedi.

HİJYENİN ÖNEMİ

Çocukların kış aylarındaki hastalıklardan korunmasında hijyen kurallarına uyulması gerektiğini ifade eden Dr. Baysal, okullarda alınacak temizlik önlemlerine dikkat çekerek oyuncakların, yüzeylerinin uygun şekilde temizlenmesi ve her şeyden önce çocukların küçükten itibaren hijyen kuralları konusunda eğitilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Çocuklara tuvalet kullanımında hijyenik temizlik işlemlerinin benimsetilmesi gerektiğini belirten Dr. Şenay Güven Baysal, "Enfeksiyondan korunmada en önemli unsur olan el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Evde ve kapalı ortamlarda ise sigara içilmemesi enfeksiyon sıklığını azaltır. Virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarında temiz bir ortamda istirahat, dengeli ve bol sıvılı diyet ve su buharlı ortam, burun temizliği önerilir. En iyi salgı yumuşatan doğal madde ise sudur" dedi. A.A