Deprem Travma Psikolojisi

Çocuk gelişiminde oyun ve oyun terapisinin önemi

Çocuk gelişiminde oyun ve oyun terapisinin önemi nedir, çocuklar nasıl zaman geçirmeli, hangi oyunları oynamalı?

Çocuk gelişiminde oyun ve oyun terapisinin önemi

Çocuk gelişiminde oyun ve oyun terapisinin önemi nedir, çocuklar nasıl zaman geçirmeli, hangi oyunları oynamalı?

Çocuğun dili olduğu kabul edilen, kendisini ifadede önemli bir araç olan oyun, bilimsel eğitim toplantılarının bu haftaki konusuydu. Toplantıda, çocuğun başa çıkamadığı duygularıyla ve çevre tarafından sosyal olarak kabul görmeyen davranışlarıyla başa çıkabilmesi, olumsuz olanları kabul edip uygun bir şekilde ifade edebilmesi için kullanılan yöntem olan oyun terapisi de ele alındı. Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantıları devam ediyor. Her hafta önemli konuların ele alınıp tartışıldığı toplantının bu hafta ki konusu, çocuk gelişiminde oyun ve ruh sağlığında oyun terapisinin önemiydi. Katılımın yoğun olduğu toplantıda çocuk gelişiminde önem arz eden oyun ve oyun terapisinin önemine ilişkin bilgiyi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Çocuk Ergen Psikologu Çağla Emeksiz Kınalı verdi. Oyunu, çocukların mevcut ve gelecekteki ilişkilerini etkileyen sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmesini sağlayan doğal bir araç olarak tanımlayan Kınalı, oyun terapisinin çocukların ruh sağlığının analizinde önemli olduğunu söyledi. Oyun terapisinin önemine ilişkin Kınalı şunları söyledi. “Oyun ve oyuncaklar kullanılarak çocuklar ile iletişim kurmaya, sorunları çözmelerine ve olumsuz davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmaya dönük, çocukların uyumlu ve mutlu olarak yaşamalarını hedefleyen gelişimsel bir terapi şeklidir.

NEDEN OYUN TERAPİSİ?

Çocukların yetişkinler kadar duygularını anlayabilme ve konuşabilme becerileri gelişmemiştir. Bu nedenle, oyunun, çocuklara deneyimlerini ve duygularını ifade etme fırsatı sunduğundan iyileştirici bir özelliği vardır. Çocuklar, oyunlarında davranışlarını etkileyen kızgınlık, üzüntü, korku, ya da hayal kırıklığı gibi duyguları terapistin sağladığı güvenli bir ortamda yeniden canlandırabilirler.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

OYUN TERAPİSİ ÇOCUKLARIN:

Duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine, Zihinsel ve fiziksel becerilerini geliştirmelerine, Etkili sosyal beceriler oluşturmalarına yardımcı olur.” Oyun terapisi kuramlarına ilişkin de bilgi veren Kınalı sonuç olarak ise; “Oyun terapisi, çocuğun başa çıkamadığı duygularıyla ve çevre tarafından sosyal olarak kabul görmeyen davranışlarıyla başa çıkabilmesi, olumsuz olanları kabul edip uygun bir şekilde ifade edebilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Sağlıklı ve güvenli bir ortam, duyguların dışavurumunu kolaylaştırmakta ve ayna etkisi yaparak kabul görmeyen davranışların düzeltilmesi için fırsat tanımaktadır. Zorlayıcı olmaması ve etkin bir şekilde tedavi sağlaması açısından önemli bir yöntemdir.” Dedi. Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al