Çocuk gelişimi için doğru oyuncak şart

Zambak Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri PAL Eğitici Oyuncak Ürün Geliştirme Müdürü Murat Üstünbaş, çocukların yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun olmayan oyuncakların ileriki aşamalarda gelişim evrelerine de engel olduğunu belirtti.

Çocuk gelişimi için doğru oyuncak şart

Zambak Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri PAL Eğitici Oyuncak Ürün Geliştirme Müdürü Murat Üstünbaş, çocukların yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun olmayan oyuncakların ileriki aşamalarda gelişim evrelerine de engel olduğunu belirtti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

cocukoyuncakÜstünbaş yaptığı açıklamada, oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğini aktaran, "Bazen çok iyi niyetle yaptığımız, çocuğumuz mutlu olsun diye aldığımız bir oyuncak, çocuğun yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun değilse çocuğun ileriki aşamalarda gelişim evrelerine de engel oluyor" ifadelerini kullandı. Özellikle 0-3 yaş döneminin çocuğun hem kişilik yapısının hem düşünce yapısının oluştuğu dönem olması nedeniyle bu yaşta alınan oyuncağın özenle seçilmesi gerektiğini dile getiren Üstünbaş, şunları kaydetti: "Örnek vermek gerekirse üniversite sınavında paragraf soruları her öğrencinin çok ciddi sıkıntı yaşadığı sorulardır. Paragrafı okursunuz, soruya geldiği zaman tekrar paragrafa dönme ihtiyacı hissedersiniz çünkü çocuk kısa bellek, uzun bellek çalışması yapmamıştır. İşte söz konusu olan bellek çalışması oyuncaklarda mevcut. Benzeri durum silah ve benzeri oyuncaklar için geçerli. Bu tür oyuncaklar çocuğun ileride yasa dışı işlere bulaşmasına bile neden olabilir. Bu gibi şeylerin raflara bile konulmaması gerekiyor." Üstünbaş, her yaşın oyuncağının farklı olduğunu belirterek, yaş gruplarına göre alınması gereken oyuncaklar hakkında şu bilgileri verdi: "0-6 ay arasında çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar, yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncak ve toplar, kırılmaz aynalar, dişlikler, parlak resimler, kumaş kitaplar, birbirine geçen plastik halkalar. 7 ile 12 ay arasında kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları. 1 ile 2 yaş arasında kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları, bebek arabaları, üç tekerlekli bisiklet, legolar, küpler, iç içe geçirerek şekiller üretebileceği oyuncaklar, yapbozlar, rakam/sayma oyuncakları, oyun hamuru, basit kısa öykülerin yer aldığı kitaplar. 3 ile 6 yaş arasında küçük trenler, akülü arabalar, renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları, her türlü ritim enstrümanı, piyano, çeşitli boya kalemleri, resim kağıtları, basit video oyunlar, oyuncak daktilo veya bilgisayar, resimli kitaplar, alfabe kitapları, tanıdık yerleri ve kişileri anlatan kitaplar, gerçekçi öyküler." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al