Çocuk gelinle ilgili çarpıcı açıklama

Siirt'te 12 yaşında evlenen, 13 yaşında anne olan, 14 yaşında silahla vurulmuş halde ölü olarak bulunan çocuk gelinle ilgili Bakanlık harekete geçti. Çocuk gelinin nerede doğum yaptığı da belli değil.

Çocuk gelinle ilgili çarpıcı açıklama
Paylaş:

Siirt'te 12 yaşında evlenen, 13 yaşında anne olan, 14 yaşında silahla vurulmuş halde ölü olarak bulunan çocuk gelinle ilgili Bakanlık harekete geçti. Çocuk gelinin nerede doğum yaptığı da belli değil.

cocukgelin2.5 yıl önce, 12 yaşındayken görücü usulüyle evlendirilen Kader Erten, 13 yaşında anne oldu. İmam nikahıyla birlikte yaşadığı genç ise 2 ay önce askere gitti. Kader, 14 yaşında ikinci kez doğum yaptı, erken doğumla dünyaya gelen bebek yaşamını yitirdi. Bebeğini kaybeden küçük kız, odasında silahla vurulmuş halde bulundu. Aile, gelinlerinin bebeği kaybetmenin acısıyla bunalıma girdiğini, intihar ettiğini savundu. Siirt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, Kader Erten'le ilgili, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın talimatıyla inceleme başlatıldığını belirterek, "Erten'in küçük yaşta evlendirilmesi ve çocuk yaşta doğum yapmasıyla ilgili araştırma yapacağız" dedi. İKİNCİ DOĞUMU 12 EYLÜL 2013'TE YAPMIŞ Canpolat, Erten'in ikinci doğumunu 12 Eylül 2013'te yaptığını ifade ederek, "Gelinin yaşı küçük olduğundan hastane, durumu jandarmaya bildiriyor. Konu, savcılığa intikal ediyor. Aile de gelinin kemik yaşının daha büyük olduğunu öne sürüyor. Savcılık da bunun üzerine yaş tashihi istemiş. Yapılan yaş tashihinde gelinin kemik yaşı, 16 çıkmış. Savcılık, gelinin 16 yaşında olduğunu karara bağlamış ama kız her ne kadar 16 yaşında olsa da 2 yıl önce 14 yaşında oluyor" diye konuştu. AİLELERE SORUŞTURMA AÇILMIŞ Bunun üzerine, aileler hakkında "küçük yaştaki kız çocuğunu evlendirdikleri" gerekçesiyle savcılık tarafından soruşturma açıldığını dile getiren Canpolat, bu soruşturmanın devam ettiğini söyledi. BEBEK NEREDE DOĞDU HENÜZ BELLİ DEĞİL Erten'in 1,5 yaşındaki çocuğunu nerede dünyaya getirdiği bilgisine henüz ulaşamadıklarını ifade eden Canpolat, "Muhtemelen evde doğum yapmış. Konuyla ilgili uzmanlarımızla olayın yaşandığı Pervari ilçesine gideceğiz. Gelinin, ilk doğumunu nerede yaptığını araştıracağız. Eğer bir hastanede ilk doğum gerçekleşmişse bunun mutlaka bildirilmesi gerekiyordu. Eğer doğum evde gerçekleşmişse aile hata üzerine hata yapmış oluyor" dedi. Canpolat, şunları kaydetti: "Pervari ilçesinde 12 yaşında görücü usulüyle evlendirilen Kader Erten'le ilgili, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın talimatıyla inceleme başlatıldı. Erten'in küçük yaşta evlendirilmesi ve çocuk yaşta doğum yapmasıyla ilgili araştırma yapacağız. Olaya, kurum olarak iki yönden bakacağız. Birincisi küçük yaştaki çocuğunun koruma altına alınıp alınmaması hususu, ikincisi ise bir çocuğun erken yaşta evlendirilmesiyle ilgili savcılığın açmış olduğu soruşturmada hukuki anlamda olaya müdahil olacağız."

RESMİ NİKAHLARI BULUNMUYOR

Mehmet Atak ve Kader Erten'in resmi nikahının bulunmadığını vurgulayan Canpolat, Erten'in 1,5 yaşındaki çocuğunun nüfus cüzdanının olmadığını da sözlerine ekledi. Van'ın Çatak ilçesinde yaşarken, ailelerin onayı üzerine bir süre önce Mehmet Atak ile evlendirilen Kader Erten, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci çocuğunun ölümünün ardından, Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Yapraktepe köyündeki evinde silahla vurulmuş halde bulunmuştu. A.A