Çocuk gelin cezasına 'ölçüsüz' iptal

Anayasa Mahkemesi, tecavüz ya da rıza sonucu çocuk gelin olan kızların kocalarına en az 16 yıl hapis cezası veren kanundaki düzenlemeyi iptal etti.

Çocuk gelin cezasına 'ölçüsüz' iptal

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 18 Haziran 2014’te değiştirilen, küçük yaşta cinsel ilişki kuran, sonra evlenen ya da tecavüzcüsüyle evlendirilen çocuk gelinlerin, kocalarına da ‘rızaları’ olsa bile ruh sağlıklarının bozulup bozulmadığına bakılmaksızın en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen 103/2’nci fıkrasını iptal etti.

AYM, düzenlemenin, “Mahkemeye, olaya özgü takdir marjı tanımadığı ve onarıcı hukuk kurumları öngörmediği” ve “ölçüsüz” olduğu gerekçeleriyle Anayasa’nın 2’nci maddesindeki hukuk devleti ilkesine aykırı olduğuna hükmetti.

1 YIL SÜRE TANIDI

Oyçokluğu ile iptal kararı veren AYM, yeni düzenleme için hükümete 1 yıl süre tanıdı. AYM, maddenin aynı suça 8-15 yıl hapis verileceğine ilişkin düzenlemeyi ise Anayasa’ya aykırı görmedi. İptal kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. AYM’nin iptal gerekçeleri ışığında hükümet, yeni düzenleme yapacak. AYM, failin de küçük olması, birlikteliğin ‘fiili evliliğe’ dönülmesi kriterleri de dikkate alınarak düzenleme yapılmasını istedi.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al