Çocuk gelin cezasına 'ölçüsüz' iptal

Anayasa Mahkemesi, tecavüz ya da rıza sonucu çocuk gelin olan kızların kocalarına en az 16 yıl hapis cezası veren kanundaki düzenlemeyi iptal etti.

Çocuk gelin cezasına 'ölçüsüz' iptal
Paylaş:

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 18 Haziran 2014’te değiştirilen, küçük yaşta cinsel ilişki kuran, sonra evlenen ya da tecavüzcüsüyle evlendirilen çocuk gelinlerin, kocalarına da ‘rızaları’ olsa bile ruh sağlıklarının bozulup bozulmadığına bakılmaksızın en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen 103/2’nci fıkrasını iptal etti.

AYM, düzenlemenin, “Mahkemeye, olaya özgü takdir marjı tanımadığı ve onarıcı hukuk kurumları öngörmediği” ve “ölçüsüz” olduğu gerekçeleriyle Anayasa’nın 2’nci maddesindeki hukuk devleti ilkesine aykırı olduğuna hükmetti.

1 YIL SÜRE TANIDI

Oyçokluğu ile iptal kararı veren AYM, yeni düzenleme için hükümete 1 yıl süre tanıdı. AYM, maddenin aynı suça 8-15 yıl hapis verileceğine ilişkin düzenlemeyi ise Anayasa’ya aykırı görmedi. İptal kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmasından itibaren 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. AYM’nin iptal gerekçeleri ışığında hükümet, yeni düzenleme yapacak. AYM, failin de küçük olması, birlikteliğin ‘fiili evliliğe’ dönülmesi kriterleri de dikkate alınarak düzenleme yapılmasını istedi.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: